ՍՏՈՐԱԳՐՎԵԼ Է ԴԵՊԻ «ԶՎԱՐԹՆՈՑ» ԵՐԿԱԹԳԾԻ ԿԱՌՈՒՑՄԱՆ ՀՈՒՇԱԳԻՐԸ
ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարությունում ստորագրվել է մտադրությունների հուշագիր` «Դեպի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայան երկաթուղային գծի կառուցման մտադրության մասին»:
Հուշագիրը ստորագրել են ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարությունը` ի դեմս նախարար Մանուկ Վարդանյանի, «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն` ի դեմս ընկերության գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցի և «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն` ի դեմս ընկերության գլխավոր մենեջեր Մարսելո Վենդեի:
Հուշագիրը ստորագրվել է` հիմք ընդունելով ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված` «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի, հարակից տարածքում միջազգային լոգիստիկ կենտրոնի և ազատ տնտեսական գոտու մոտեցման տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ռազմավարական ծրագիրը:
Դեպի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայան ուղևորափոխադրումների և բեռնափոխադրումների աճող ծավալներն ապահովելու նպատակով կողմերը հայտնել են իրենց մտադրությունը հիշյալ երկաթուղային գծի հնարավորինս սեղմ ժամկետներում կառուցման մասին՝ պետություն-մասնավոր համագործակցության շրջանակներում: Ի գիտություն է ընդունվել, որ «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ի կողմից արդեն իսկ պատվիրվել է դեպի օդանավակայան երկաթուղային գծի կառուցման նախագիծը, որը կիրականացնի «Տրանսնախագիծ» ՓԲԸ-ն:
Հուշագրով կողմերը պայմանավորվել են նշանակել պատասխանատու պաշտոնատար անձանց, որոնք եռամսյա ժամկետում համատեղ առաջարկություններ կմշակեն նախագծի իրականացման համար: