Բելառուսը վերասահմանել է ոչ բարեկամ երկրներից եկած անձանց ունեցվածքի օտարման կարգը
Բելառուսի նախարարների խորհուրդը որոշել է անբարյացկամ երկրներից եկած անձանց սեփականության օտարման թույլտվությունների տրամադրման կարգը և չեղյալ է համարել այդպիսի անձանց ցուցակի պահպանումը։ Կառավարության համապատասխան որոշումը հրապարակվել է Ազգային իրավական ինտերնետային պորտալում։
Փաստաթղթով հաստատված կանոնակարգը սահմանում է կանոնադրական կապիտալում և անշարժ գույքում օտարերկրացիների կողմից բաժնետոմսերի օտարման թույլտվությունների տրամադրման կարգը և պայմանները: Կարգավորվում են նաև իրավաբանական անձանց կողմից կանոնադրական կապիտալում անշարժ գույքի օտարման հարցերը, որոնց մասնաբաժինը օտարերկրյա անձանց սեփականության իրավունքով կազմում է 25% և ավելի, ինչպես նաև օտարերկրացիներ ընդգրկող իրավաբանական անձանց վերակազմակերպման հարցերը։
Օտարերկրացիներին սեփականության իրավունքով պատկանող գույքի օտարումը կարգավորող Նախարարների խորհրդի մի քանի որոշումներ անվավեր են ճանաչվել, այդ թվում՝ 2022 թվականի հուլիսի 1-ի «Անձանց ցուցակի մասին» որոշումը։ Այս փաստաթուղթը սահմանում էր օտարերկրյա կապիտալ ունեցող ընկերությունների ցանկը, որոնց ակտիվների օտարերկրյա սեփականատերերին արգելվում էր օտարել լիազորված հիմնադրամներում իրենց բաժնետոմսերը:
Նոր հաստատված ընթացակարգի համաձայն՝ գույքի օտարման թույլտվություն ստանալու համար դիմորդները պետք է դիմեն իրավաբանական անձի գրանցման վայրին համապատասխան տարածաշրջանային կամ Մինսկի քաղաքային գործադիր կոմիտե։ Թույլտվություն տալու մասին որոշում կայացնելուց հետո այն կուղարկվի Բելառուսի Պետական ​​գույքի կոմիտե, որը պարբերաբար կպատրաստի նախարարների խորհրդի որոշումների նախագծերը թույլտվությունների տրամադրման վերաբերյալ։