Ռուսաստանում պատժամիջոցների հավանականությունը կանխատեսող նեյրոնային ցանց են ստեղծել
Պերմի ազգային հետազոտական ​​պոլիտեխնիկական համալսարանի մասնագետները նեյրոնային ցանց են ստեղծել, որը հաշվարկում է պատժամիջոցների տակ ռուսական ընկերությունների հայտնվելու հավանականությունը: Այս մասին հայտնում է համալսարանի մամուլի ծառայությունը:
«Վերջին տարիներին արևմտյան երկրները ակտիվ պատժամիջոցների քաղաքականություն են վարում մի շարք պետությունների, ներառյալ Ռուսաստանի հանքարդյունաբերական և արդյունաբերական ոլորտների ձեռնարկությունների, ինչպես նաև առանձին անհատների և ընկերությունների նկատմամբ պահանջում է Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունից ոչ միայն տնտեսական կարգավորման արագ արձագանքման միջոցներ, այլև հնարավոր իրադարձությունների զարգացման երկարաժամկետ կանխատեսում և վերլուծություն: Գիտնականները մշակել են խելացի համակարգ՝ հիմնված նեյրոնային ցանցի վրա, որը, ելնելով ռուսական շուկայում յուրաքանչյուր ընկերությանը բնորոշ տարբեր տնտեսական գործոններից, կանխատեսում է նրանց՝ շուկա մուտք գործելու սպառնալիքները»,- պարզաբանել են համալսարանից:
Հեղինակները նեյրոնային ցանցը զարգացնելու համար օգտագործել են ռուսական ընկերությունների, այդ թվում՝ պատժամիջոցների ենթարկված կազմակերպությունների տվյալների բազաները: Համակարգը ստեղծված է այնպես, որ նվազագույնի հասցվեն սխալները:
Փորձագետներն այժմ համակարգի գործունեության ճշգրտությունն ու արդյունավետությունը գնահատում են 90%: