Ադրբեջանի, Հունգարիայի, Վրաստանի և Ռումինիայի համատեղ էներգետիկ ընկերությունը կտեղակայվի Բուխարեստում
Ադրբեջանի, Հունգարիայի, Վրաստանի և Ռումինիայի համատեղ ընկերությունը՝ Սև ծովի հատակի երկայնքով էլեկտրական մալուխ անցկացնելու համար կտեղակայվի Բուխարեստում: Այս մասին հայտնում է Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը:
Թբիլիսիում կայացել է «Կանաչ էներգետիկ միջանցք» նախագծին մասնակցող երկրների էներգետիկայի նախարարների հանդիպումը: Ադրբեջանի, Բուլղարիայի, Հունգարիայի և Վրաստանի ներկայացուցիչները քննարկել են Սև ծովի հատակով մալուխի անցկացման նախագիծը: Երկկողմ հանդիպում է կայացել նաև Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Լևան Դավիթաշվիլիի և Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովի միջև: Կողմերը քննարկել են չորս երկրների համատեղ ընկերության ստեղծման և դրա տեղակայման վայրին վերաբերվող հարցեր:
«Այս փուլում դիտարկվում է Ռումինիայի մայրաքաղաք Բուխարեստը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նախարարների խորհրդի ընթացքում արձանագրություն է ստորագրվել նաև ստորջրյա մալուխի նախագծի հետագա զարգացման վերաբերյալ: Դավիթաշվիլիի խոսքով՝ հաջորդ նման հանդիպումը տեղի կունենա Բուխարեստում, որտժտեղ նաև փաստաթուղթ կստորագրվի էլեկտրական մալուխի նախագծի իրականացման վերաբերյալ:
Հիշեցնենք՝ Ադրբեջանի, Հունգարիայի, Վրաստանի և Ռումինիայի կառավարությունները 2022-ի դեկտեմբերի 17-ին Բուխարեստում համաձայնագիր են ստորագրել կանաչ էներգիայի զարգացման և մատակարարման ոլորտում ռազմավարական գործընկերության մասին: Այն ենթադրում է մալուխի անցկացում Սև ծովի հատակի երկայնքով՝ 1 ԳՎտ հզորությամբ էլեկտրաէներգիա փոխանցելու համար: Գիծը կունենա 1195 կմ երկարություն և նախատեսված է Ադրբեջանում արտադրված էլեկտրաէներգիան Վրաստանի և Սև ծովի միջոցով Ռումինիա մատակարարելու համար՝ հետագայում Հունգարիա և մնացած Եվրոպա փոխադրելու համար: Անցյալ տարվա հունիսին Բուլղարիան հայտարարեց նախագծին միանալու իր մտադրության մասին: Նախատեսվում է, որ մալուխի տեղադրումը կտևի 3-4 տարի: