ՆԵՐԿԱՅԱՑՎԵԼ ԵՆ ՀԱՄԱՅՆՔՆԵՐԻ ԲՅՈՒՋԵՆԵՐԻ ԿԱՏԱՐՈՂԱԿԱՆԻ ՑՈՒՑԱՆԻՇՆԵՐԸ
Կայացել է ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարին կից կոլեգիայի նիստ, որի ժամանակ ներկայացվել են 2012թ. համայնքների բյուջեների կատարողականի ցուցանիշները:
Ըստ ներկայացված տվյալների՝ համայնքների բյուջեների փաստացի մուտքերը նախատեսված 106.6 մլրդ դրամի դիմաց կազմել են 95.4 մլրդ դրամ (կատարողականը` 89.5%): 2011թ. համեմատ ընդամենը եկամուտների հավաքագրման ցուցանիշն աճել է 9.1%-ով կամ 7.9 մլրդ դրամով:
Միևնույն ժամանակ, սեփական եկամուտները կազմել են ընդամենը եկամուտների 29.7%-ը: Սեփական եկամուտները նախատեսված 32.5 մլրդ դրամի դիմաց փաստացի կազմել են 28.4 մլրդ դրամ (կատարողականը` 87.3%): 2011թ. համեմատ սեփական եկամուտների հավաքագրման ցուցանիշն աճել է 13.6%-ով կամ 3.4 մլրդ դրամով:
Նիստը վարող փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանն, ընդհանուր առմամբ, դրական համարելով միտումները` նշել է, որ 2012թ. հիմնական վարչարարական խնդիրներն արձանագրվել են հողի հարկի հավաքագրման եւ օրենսդրական փոփոխություններով պայմանավորված` պետական տուրքերի ծավալներում: Փոխվարչապետը նախարարության պատասխանատուներին հանձնարարել է 2013թ. որոշ համայնքներում ֆինանսատնտեսական գործունեության վերաբերյալ նպատակային ստուգումներ իրականացնել:
Նիստում ներկայացվել է նաեւ մարզային զարգացման ծրագրերով նախատեսված աշխատանքների կատարման վերաբերյալ տեղեկություն` վեց մարզի մասով: Մյուս չորս մարզի մասով արդյունքները կամփոփվեն մինչեւ փետրվարի 1-ը: Բարձրացվել է ծրագրի կատարման նկատմամբ իրականացվող մոնիտորինգի մեթոդաբանության փոփոխությունների հարցը, ինչը կարեւոր է մոնիտորինգի ընթացքում միասնականության ապահովման տեսանկյունից: Փոխվարչապետը հանձնարարել է առաջարկություններ մշակել մեթոդաբանության մեջ փոփոխություններ կատարելու համար` կարեւորելով 2013թ. մոնիտորինգն արդեն նոր մեթոդաբանությամբ իրականացնելու հանգամանքը: