Աֆղանստանի օդային տարածքով թռիչքները յոթ անգամ աճել են
Աֆղանստանի օդային տարածքում թռիչքների հաճախականությունը մեկ տարվա ընթացքում աճել է յոթ անգամ՝ Մերձավոր Արևելքում էսկալացիայի ֆոնին: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ հղում կատարելով Flightradar ծառայության տվյալներին:
«Հակամարտությունների սրմամբ փոխվել է օդային տարածքի օգտագործման մոտեցումը: Ավիաընկերությունները ձգտում են հնարավորինս նվազեցնել ռիսկերը և կարծում են, որ Աֆղանստանի վրայով թռչելն ավելի անվտանգ է՝ հաշվի առնելով Իրանի և Իսրայելի միջև առկա լարվածությունը», – հայտնել են Flightradar-ից:
Ինքնաթիռների հետագծման ծառայության տվյալները վերլուծելուց հետո գործակալությունը նշում է, որ օգոստոսի երկրորդ շաբաթվա ընթացքում Աֆղանստանի վրայով յոթ անգամ ավելի շատ թռիչքներ են իրականացվել, քան 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածում: Սակայն հիմնական աճը սկսվել է ապրիլի կեսերից, երբ Իրանը հրթիռներով և անօդաչու սարքերով հարձակվեց Իսրայելի վրա՝ ի պատասխան Դամասկոսում Իրանի դեսպանատան հյուպատոսական բաժնի հրթիռակոծմանը:
Reuters-ի փոխանցմամբ՝ ավիափոխադրողները դադարեցրել են տարանցիկ թռիչքները Աֆղանստանի օդային տարածքում այն ​​բանից հետո, երբ 2021 թվականին երկրում իշխանության եկան թալիբները: Այդուհանդերձ, չնայած օդային երթևեկության վերահսկման ծառայության բացակայությանը, ավիաընկերությունները ավելի ու ավելի են հավատում, որ Աֆղանստանի երկինքը ավելի ապահով է, քան Իրանի և Իսրայելի երկինքը: Ռուս-ուկրաինական հակամարտությամբ պայմանավորված ևս թռիչքների սահմանափակումները նպաստել են Աֆղանստանի վրայով օդային հաղորդակցության ավելացմանը: