Թրամփը հաստատել է, որ մարտի 4-ից մաքսատուրքեր են սահմանվելու Մեքսիկայից, Կանադայից և Չինաստանից ներմուծված ապրանքների վրա
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաստատել է, որ մտադիր է մարտի 4-ից 25% մաքսատուրքեր սահմանել Մեքսիկայից և Կանադայից ապրանքների վրա։ Նույն օրվանից Չինաստանից ապրանքների վրա կսահմանվեն «10 տոկոս հավելյալ տուրքեր»։ Այս մասին Ամերիկայի նախագահը գրել է Truth Social սոցիալական ցանցում։
Բացատրելով որոշումը՝ Թրամփն ընդգծել է, որ «Մեքսիկայից և Կանադայից թմրանյութերը շարունակում են մեր երկիր հոսել շատ մեծ և անընդունելի քանակությամբ»։ «Այդ դեղերի մեծ մասը արտադրվում և մատակարարվում է Չինաստանի կողմից»,- գրել է նաև ԱՄՆ նախագահը։
Փետրվարի սկզբին Թրամփը հրաման է ստորագրել Մեքսիկայից և Կանադայից ներկրվող ապրանքների համար 25% մաքսատուրքեր սահմանելու մասին, իսկ Չինաստանից ներմուծվող ապրանքների համար՝ 10%։
Ավելի ուշ ԱՄՆ նախագահը հայտարարեց միջոցառումների ներդրման մեկամսյա ձգձգման մասին, որոնք թույլ կտան այդ երկրների ղեկավարությանը քայլեր ձեռնարկել իրավիճակը կարգավորելու համար։