ԵՎՐԱՄԻՈՒԹՅՈՒՆԸ ԵՎ ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ԱՎԱՐՏԵԼ ԵՆ ԱՌԵՎՏՐԱՅԻՆ ՀԱՄԱՁԱՅՆԱԳՐԻ ՇՈՒՐՋ ԲԱՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Եվրոպական միությունն ու Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր՝ հուլիսի 24-ին, բարեհաջող ավարտել են ԵՄ-Հայաստան Ասոցացման համաձայնագրի ներքո Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու (ԽՀԱԱԳ) շուրջ բանակցությունները:
Բանակցությունների յոթերորդ եզրափակիչ փուլը տեղի է ունեցել Երևանում, որի ընթացքում բանակցող կողմերը համաձայնություն են ձեռք բերել Համաձայնագրի առանցքային բաղադրիչների վերաբերյալ, ինչը թույլ կտա ձևավորել ԵՄ-Հայաստան առևտրային հարաբեությունների նոր շրջանակ:
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության Մամուլի և տեղեկատվության բաժնից տեղեկացնում են, որ ԽՀԱԱԳ-ն հնարավորություն կտա ամրապնդել Հայաստանի տնեսական ինտեգրումը Եվրամիությանը՝ Եվրոպական և տեղական ապրանքների և ծառայությունների համար ապահովելով մատչելի մուտք դեպի երկու շուկաներ: Բարեփոխումները թույլ կտան Հայաստանի տնտեսության հիմնական ոլորտները համապատասխանեցնել ԵՄ չափանիշներին:
Անկախ ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ հեռու ապագայում Հայաստանի տնտեսությունը կարող է ստանալ տարեկան լրացուցիչ 146 միլիոն եվրո՝ ապահովելով 2.3% ՀՆԱ աճ: Դա հնարավոր դարձնելու հիմնական նախադրյալը ոչ սակագնային պայմանների վերացումն է: ԵՄ-ն իր կողմից ակնկալում է ձեռք բերել շուրջ 74 միլիոն եվրոյի շահույթ:
Նշվում է, որ ԽՀԱԱԳ-ն խիստ նպաստավոր կլինի Հայաստանի աևտրի համար: Ակնկալվում է 15.2% ներմուծման և 8.2% արտահանման աճ, որը ապագայում զգալի կկարգավորի Հայաստանի առևտրային հավասարակշությունը:
Նշենք, որ Եվրոպական միությունը սկսել է Հայաստանի հետ Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները 2010 թվականի հուլիսին: Գործընթացի նպատակն էր փոխարինել Համագործակցության և գործընկերության համաձայնագիրը հարաբերությունների ավելի ընդլայնված շրջանակով: Այս համաձայնագրի առևտրին առնչվող հատվածի շուրջ բանակցությունները մեկնարկել են 2012թ.-ի մայիսին: Բանակցությունների յոթ փուլերի արդյունքում, 2013 թվականի հուլիսի 24-ին ձեռք է բերվել վերջանական համաձայնություն: Եվրոպական հանձնաժողովն իր զեկույցում ԵՄ անդամ պետություններին կներկայացնի ԽՀԱԱԳ համաձայնագրի տեքստը, որի շուրջ ընթանում էին բանակցությունները: Այնուհետև ԵՄ-ն ու Հայաստանը կիրականացնեն հետագա քայլերը՝ պաշտոնապես արձանագրելով ԵՄ-Հայաստան Ասոցացման համաձայնագրի ներքո Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու բանակցությունների ավարտը:
ԵՄ-ը Հայաստանի ամենամեծ առևտրային գործընկերն է՝ ընգրկելով իր առևտրի շուրջ 32 տոկոսը: 2012 թվականի ընթացքում ապրանքների երկկողմանի առևտրի ընդհանուր ծավալը կազմել է 951 միլիոն եվրո: