Վրաստանում 2026-ին կանխատեսվում է տնտեսության 6% աճ և լարիի կայունություն
Galt & Taggart-ը հրապարակել է իր 2026 թվականի տնտեսական կանխատեսման զեկույցը, որի համաձայն ներդրումային բանկը հաջորդ տարի Վրաստանում կանխատեսում է տնտեսության 6% աճ։
Սա 1.5 տոկոսային կետով ցածր է 2025 թվականին կանխատեսվող 7.5% աճից, սակայն միևնույն ժամանակ գերազանցում է կառավարության կողմից 2026 թվականի բյուջեում կանխատեսված 5% տնտեսական աճը։
Ֆինանսական տեսանկյունից Galt & Taggart-ը կանխատեսում է, որ Վրաստանի ազգային բանկը կնվազեցնի վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը ներկայիս 8%-ից մինչև 7.5%։ Բանկը նաև ակնկալում է, որ լարին ընդհանուր առմամբ կպահպանի իր ներկայիս փոխարժեքը ԱՄՆ դոլարի և եվրոյի նկատմամբ և նույնիսկ փոքր-ինչ կուժեղանա, մինչդեռ գնաճը կնվազի մինչև 3%։ Բացի այդ, Galt & Taggart-ը սպասում է զբոսաշրջությունից և դրամական փոխանցումներից ստացվող եկամուտների աճ, ինչպես նաև պետական պարտքի և ՀՆԱ-ի հարաբերակցության նվազում։
«2025 թվականին Վրաստանի տնտեսությունը պահպանել է աճի բարձր տեմպերը. 2025 թվականի հունվար-հոկտեմբերին իրական ՀՆԱ-ն աճել է 7.6%-ով, իսկ միջազգային պահուստները հասել են ռեկորդային՝ 5.8 մլրդ ԱՄՆ դոլարի։ Տնտեսական աճի հիմնական շարժիչ ուժը եղել է սպառումը, որը մեծապես աջակցվել է արտարժույթի ուժեղ ներհոսքով և լարիի կայունությամբ։ Մեր կանխատեսմամբ՝ 2026 թվականին Վրաստանի տնտեսությունը կաճի 6%-ով՝ շարունակվող կայուն արտարժութային ներհոսքի (հատկապես զբոսաշրջությունից, որի եկամուտները, մեր գնահատմամբ, կկազմեն 4.9 մլրդ ԱՄՆ դոլար), լարիի կայունության և գնաճի դանդաղման պայմաններում, ինչը դրական ազդեցություն կունենա սպառողների և ներդրողների տրամադրությունների վրա։ Բացի այդ, տնտեսական ակտիվության վրա դրական ազդեցություն կունենան պետական կապիտալ ծախսերը, որոնք տարեկան հաշվարկով աճում են 9.4%-ով, ինչպես նաև սպասվող դրամավարկային քաղաքականության մեղմացումը։ Միջնաժամկետ հեռանկարում մենք կանխատեսում ենք շուրջ 5.5% տնտեսական աճ։
Միևնույն ժամանակ, ռիսկերը հիմնականում կապված են քաղաքական և աշխարհաքաղաքական անորոշությունների հետ», – ասված է զեկույցում։