Նախատոնական օրերին ձուն չի թանկանա
Նախատոնական օրերին Հայաստանում ձվի պակասուրդ չի լինի. տեղական արտադրության ծավալները կբավարարեն ներքին պահանջարկը: Նման հայտարարությամբ հանդես է եկել գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը՝ մեր երկրում հավկիթ արտադրող երեք խոշոր ընկերություններ՝ Արմավիրի մարզի «Արաքս թռչնաֆաբրիկա» ԲԲԸ, Կոտայքի մարզի «Արզնի տոհմային ԹՏԽ» ԲԲԸ և «Լուսակերտի տոհմային թռչնաբուծական ֆաբրիկա» կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում: Նախարարը տեղեկացրել է, որ նախարարությունը արդեն երկու ամիս ուսումնասիրում է հավկիթի արտադրության շուկան և պարզել, որ հավկիթի թանկացումը պայմանավորված է թե′ գազի, թե’ էլեկտրոէներգիայի, թե’ կերի թանկացումների հետ:
Նախարարը նշել է, որ նկատի ունենալով ամանորյա տոների կապակցությամբ շուրջ 16 մլն ձվի լրացուցիչ պահանջարկը՝ հանրապետության բոլոր թռչնաբուծարանները ավելացրել են հավերի թվաքանակը: Վերջին 2-3 ամսվա ընթացքում հանրապետություն է ներկրվել 373 հազար վառեկ, որոնց ձեռք են բերել «Արզնիի տոհմային ԹՏԽ» ԲԲԸ-ը, «Լուսակերտի տոհմային թռչնաբուծական ֆաբրիկա»-ն, «Արաքս թռչնաֆաբրիկա» ԲԲԸ -ը, «Աշտարակ Ձու» ՍՊԸ-ն և այլ ֆաբրիկաներ: Սպասվում է, որ ընթացիկ տարվա նոյեմբերի 20-ից ձվի օրական արտադրությունը կավելանա 70 հազարով, իսկ դեկտեմբերի սկզբից` արդեն 190-200 հազարով և կհասնի 950-955 հազարի: