Վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայող բիզնես ծրագրերի նոր հեռանկարներ` Ավստրիական Զարգացման Բանկի (OeEB) աջակցությամբ
28/04/2014 15:51
Այսօր Արմենիա Մարիոթ հյուրանոցում մեկնարկում է «Հայաստանում վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության ծրագրերի ֆինանսավորման» վերաբերյալ համաժողովը, որը կազմակերպվում է Ավստրիայի տնտեսական պալատի կողմից` Ավստրիական Զարգացման Բանկի (OeEB) և Ամերիաբանկի հետ համատեղ:
Համաժողովի հիմնական նպատակը արդյունաբերության տարբեր ճյուղեր ներկայացնող 18 ավստրիական ընկերություններից կազմված գործարար պատվիրակության և հայկական ձեռնարկությունների միջև B2B (Բիզնեսը բիզնեսի համար) ձևաչափով համագործակցությունների հիմնումը և դրանց հետագա զարգացումն է:
Ծրագրի շրջանակներում ավստրիական ընկերությունները ներկայացնում են բարձրորակ սարքավորումներ արդյունաբերության բոլոր ոլորտների համար, սակայն հիդրոէներգետիկայի և կենսագազի էներգետիկայի ոլորտները հանդիսանում են առավել գրավիչ և ունեն արդյունավետ համագործակցություն ստեղծելու և Հայաստանի շրջակա միջավայրի պաշտպանությանը նպաստելու մեծ հեռանկար:  Այդ համատեքստում 2013թ. սեպտեմբերին OeEB-ը և Ամերիաբանկը ստորագրեցին երկարաժամկետ վարկային գիծ 15 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով: Տվյալ վարկային գիծն ուղղվել է վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության ոլորտների ծրագրերի, ինչպես նաև տեղական փոքր և միջին կազմակերպությունների ֆինանասավորմանը, ինչը էականորեն կարող է նպաստել Հայաստանում տնտեսական աճին և աշխատատեղերի ստեղծմանը:
Հատկանշական է նաև, որ բացի էներգետիկայի սարքավորումներից,  ավստրիական ընկերությունները շահագրգռված են գործակցել հայկական ընկերությունների հետ նաև մետալուրգիայի, ճանապարհների և շենքերի կառուցման, լեռնադահուկային հանգստավայրերի, գարեջրի պատրաստման սարքավորումների, ենթակառուցվածքի, լուսավորության և ներքին հարդարանքի, տեխնիկական սարքավորումների և դեղագործության ոլորտներում:
Նշենք, որ նման ձևաչափով հանդիպումներ Ավստրիայի Հանրապետության դեսպանատան և Ավստրիայի առևտրի պալատի կողմից Հայաստանում կազմակերպվում է երկուսից երեք տարին մեկ հաճախականությամբ: