Երեք ամսում մեր երկրում իրականացվել է 39,8 մլրդ ՀՀ դրամի շինարարություն
Ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում մեր երկրում իրականացվել է 39,8 մլրդ  ՀՀ դրամի շինարարություն: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ շինարարության ծավալները պահպանվել են գրեթե նույն մակարդակում:
Ըստ պաշտոնական վիճակագրության՝ հունվար-մարտին իրականացված շինարարության համախառն ծավալի 53.4%-ը բաժին է ընկել կազմակերպություններին, 27.9%-ն իրականացվել է բնակչության միջոցների հաշվին: Միևնույն ժամանակ, պետության մասնաբաժինը հանրապետությունում իրականացված շինարարության համախառն ծավալում կազմել է 11.1%: Միջազգային վարկերի հաշվին իրականացված շինարարության մասնաբաժինը կազմել է   4.5%:
Հիշեցնենք, որ վերջերս կենտրոնական բանկը հրապարակել էր իր կանխատեսումը, ըստ որի՝ 2014 թվականին մեր երկրի շինարարության ոլորտում կգրանցվի ավելացված արժեքի շուրջ 6.5-8.5% աճ: Աճին հիմնականում կնպաստեն պետական, համայնքային բյուջեների և միջազգային կազմակերպությունների միջոցների հաշվին իրականացվող ճանապարհների, ոռոգման համակարգի, ջրամատակարարման, հանրապետության հյուսիսային սահմանակետերի և Երևանի մետրոպոլիտենի արդիականացմանն ուղղված շինարարական աշխատանքները:
Նշենք նաև, որ 2013 թվականին շինարարության ոլորտը գրանցել էր անկում՝ 8%-ով: Հաշվետու տարում մեր երկրում իրականացվել էր 442,28 մլրդ ՀՀ դրամի շինարարություն: