Այս տարի մեր երկրում շահագործման է հանձնվել 6 հյուրանոց
2014 թվականին մեր երկրում շահագործման է հանձնվել 6 հյուրանոց՝ «Ռեպուբլիկա», «Դայմոնդ Հաուս», «Փարիզ», «Պանորամա Ռեզորթ»,«Մուլտի Գրանդ» և 33 նոր հյուրանոցային համարներով համալրվել է «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցը: Այս մասին նշվում է Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտում իրականացված աշխատանքների և գրանցված արդյունքների վերաբերյալ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության ամփոփ հաշվետվության մեջ:
Ըստ ներկայացված տվյալների՝  հաշվետու տարում մեր երկիրը մասնակցել է 9 միջազգային հեղինակավոր զբոսաշրջային ցուցահանդեսների: Բացի այդ, տպագրվել և տարածվել են բազմալեզու գովազդային նյութեր Հայաստանի վերբերյալ (անգլերեն, ֆրանսներեն, իսպաներեն, իտալերեն, գերմաներեն, ռուսերեն): Կազմակերպվել են զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչների ճանաչողական այցեր:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ հրապարակվել էր պաշտոնական վիճակագրություն, որի համաձայն այս տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին հանրապետություն է ժամանել 941 հազար 151 զբոսաշրջիկ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների թիվն աճել է 13.6%-ով: Հաշվետու ամիսներին Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների 28.2%-ը բաժին է ընկել ԱՊՀ երկրներին, ընդ որում՝ միայն 23%-ը՝ Ռուսաստանին: Զբոսաշրջիկների 33.9%-ը ներկայացրել են եվրոպական երկրները, ընդ որում՝ 8.1%-ը՝ Ֆրանսիան, 5.8%-ը՝ Գերմանիան: ԱՄՆ-ից ժամանած զբոսաշրջիկների տեսակարար կշիռը կազմել է  12.7%, Իրանից ժամանած զբոսաշրջիկներինը՝  7.1%:
Նշենք, որ ըստ ՄԱԿ-ի զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության (ԶՀԿ) մեթոդաբանության (International Recommendations for Tourism Statistics 2008, Compilation Guide, UN WTO, Madrid, November 2010) միջազգային զբոսաշրջիկ է համարվում ցանկացած անձը, որը հանգստանալու, բուժվելու, հարազատներին այցելելու, գործնական, կրոնական կամ այլ նպատակներով ճանապարհորդում է իր հիմնական բնակության վայրից մեկ այլ վայր ոչ պակաս քան 24 ժամ և ոչ ավել քան անընդմեջ 1 տարի ժամանակով: Այսինքն` նրա հիմնական նպատակը ճանապարհորդելն է, այլ ոչ թե աշխատանքային գործունեությամբ զբաղվելը, որի դեպքում ուղևորության համար վճարումները կկատարվեին ժամանած վայրում աշխատանքային գործունեությունից ստացված ֆինանսական միջոցների հաշվին: