Հաստատվել է Գյումրու և Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնների գործունեության իրականացման 2016թ. ծրագիրը
Գործադիրը հաստատել է Գյումրու և Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնների գործունեության իրականացման 2016թ. ծրագիրը և միջոցառումների ցանկը: Հիմնավորման համաձայն՝ ՀՀ կառավարության որդեգրած տեխնոլոգիական զարգացման և տարածքային համաչափ զարգացման քաղաքականության շրջանակում իրականացվում է վերոնշյալ տեխնոլոգիական կենտրոնների գործունեության ծրագիրը, որն ուղղված է ՀՀ մարզերում համապատասխան ենթակառուցվածքների ստեղծմանը, ինչը կնպաստի Երևանի և մարզերի միջև սոցիալ-տնտեսական անհամամասնությունների կրճատմանը, ՏՏ ոլորտի զարգացմանը, ներդրումների ներգրավմանը, գործարար միջավայրի բարելավմանը: Համաշխարհային բանկի «Էլ.-հասարակության և մրցունակության համար նորարարության» վարկային ծրագրի շրջանակում 2016թ. շարունակվելու է տեխնոլոգիական այդ կենտրոնների գործունեության իրականացման ծրագրի համաֆինանսավորումը: Սակայն հաշվի առնելով այն, որ 2016թ. հունիսի 30-ին ՀԲ վարկային ծրագիրն ավարտվելու է՝ ներկայացվող ծրագիրը 2016թ. հուլիսից սկսած կֆինանսավորվի միայն ՀՀ պետբյուջեի ու Գյումրու և Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնների գործունեությունից գոյացած միջոցների հաշվին:
Կառավարության մեկ այլ որոշմամբ թույլատրվում է «ՍՊՍ Սիգարոն» ՍՊԸ կողմից «Վերամշակում՝ մաքսային տարածքում» մաքսային ընթացակարգով ՀՀ ներմուծված ապրանքների նկատմամբ կիրառված «Վերամշակում` մաքսային տարածքում» մաքսային ընթացակարգի ժամկետը երկարաձգել մինչև 2017թ. հոկտեմբերի 7-ը: Համապատասխան որոշմամբ հնարավորություն կստեղծվի վերամշակված աշխատանքներն ավարտելու և արտադրանքն արտահանելու համար:
Էլեկտրոնային գնումների համակարգի միջոցով իրականացվող գնումների շրջանակն ընդլայնելու անհրաժեշտությամբ պայմանավորված կառավարությունը փոփոխություններ և լրացումներ է կատարել նախկինում ընդունած երկու որոշումներում: Հիմնավորման համաձայն՝ փոփոխությունները կնպաստեն թղթատարության և կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանը: