Արծվիկ Մինասյանն ընդունել է մի խումբ սիրիահայ գործարարների
Մայիսի 24-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանն  ընդունել է Գերմանիայի տնտեսական համագործակցություն ընկերության /GIZ/ ներկայացուցիչներին, Սիրիահայերի միության անդամների և մի խումբ սիրիահայ գործարարների:
Ողջունելով հյուրերին` նախարարն անդրադարձել է սիրիահայ գործարարներին հուզող մի շարք հարցերի, որոնց առնչությամբ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը, մասնավորապես, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության ՓՄՁ ԶԱԿ հիմնադրամը մի շարք աշխատանքներ է իրականացնում:
Նախարար Մինասյանը կարևորել է GIZ-ի` սիրիահայերի տնտեսական ինտեգրմանն ու գործարարությանն առնչվող ծրագրերը և նշել, որ ընկերության համագործակցությունը ՓՄՁ ԶԱԿ հիմնադրամի և էկոնոմիկայի նախարարության հետ պետք է լինի և գաղափարական և գործնական:
Անդրադառնալով սիրիահայերի գործարար ծրագրերի վարկավորմանը և դրանց իրականացման ընթացքին, նախարարը նշել է  նաև այն խնդիրները, որոնք առաջացել  են որոշ սիրիահայ գործարարների պարտավորությունների չկատարման կամ ոչ պատշաճ կատարման հետևանքով և առաջարկել օժանդակության այնպիսի ձևեր գտնել, որոնք նոր  հնարավորություններ կտան դժվարությունների առջև կանգնած գործարարներին` շարունակելու իրենց գործունեությունը` օգտագործելով նաև իրենց մասնագիտական կարողությունները, անհրաժեշտության դեպքում կազմակերպելով նաև վերապատրաստումներ վերջիններիս համար:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանն անդրադարձել է  սիրիահայերի արտադրությունների մշտական ցուցադրության հնարավորության հարցին, ինչը թույլ կտա այցելուներին տեսնելու  սիրիահայ գործարարների առաջարկները` արտադրությունից մինչ իրացում, դառնալով գործարար նոր կապերի ստեղծման հարթակ:
Կարևորելով բարձրացված հարցը` Գերմանիայի տնտեսական համագործակցություն ընկերության ներկայացուցիչ Հանս Յոհախիմ Ցինքան  նշել է, որ GIZ-ի կազմակերպած Տնտեսական հնարավորությունների շաբաթ բիզնես համաժողովի շրջանակներում քննարկվել է սիրիահայերի կենտրոն ստեղծելու գաղափարը, որին իրենք պատրաստ են օժանդակություն ցուցաբերել և ծրագրի իրականացման համար նաև դոնորներ գտնել:
Նախարար Արծվիկ Մինասյանը ևս մեկ անգամ նշել է նախարարության համագործակցության հանձնառությունը սիրիահայերի օժանդակության ծրագրերի իրականացման գործում:
Այնուհետև հանդիպումը շարունակվել է աշխատանքային ընթացակարգով`  ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ, որի ընթացքում նախանշվել է գործողությունների իրականացման ճանապարհային քարտեզը: