Հուլիսի 8-ից ավելացել են Երևան-Ռուսաստան և Երևան-Վրաստան ավիափոխադրումները
Հայաստանում գործող ավիաընկերությունները հուլիսի 8-ից ավելացրել են իրենց թռիչքները:
Լրագրողների համար հրավիրված մամուլի ասուլիսում ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանը նշեց, որ դա պայմանավորված է Ռուսաստանի կողմից դեպի Վրաստան թռիչքների արգելքի հետ:
«Թռիչքների թիվն ավելացել է ինչպես դեպի Ռուսաստան, այնպես էլ դեպի Վրաստան ուղղություններով: Մենք ամեն ինչ արեցինք, որ խոչընդոտներ չստեղծենք, որպեսզի հուլիսի 8-ից ընկերությունները կարողանան չվերթներ իրականացնել Հայաստանից: Հայկական ավիաընկերություններից «Էյր Արմենիա»-ն շաբաթական 14 չվերթ է իրականացնելու Մոսկվայի ուղղությամբ: Ռուսական ավիաընկերություններն ավելացրել են չվերթները ոչ միայն դեպի Մոսկվա, այլև Սանկտ Պետերբուրգ, Եկատերինբուրգ ուղղություններով: Բացվեց Երևան-Բաթում ուղղությունը»,-ասաց Տաթևիկ Ռևազյանը:
Ամփոփելով իր պաշտոնավարման մեկ տարին՝ Տաթևիկ Ռևազյանը նշեց, որ հասարակության շրջանում քաղավիացիայի գործառույթների հետ կապված որոշակի թյուրըմբռնում կա: Նրա խոսքով, քաղավիացիայի հիմնական գործառույթը թռիչքային անվտանգության ապահովումն է, այլ ոչ թե տոմսերի արժեքի սահմանումը կամ իջեցումը: Նա ընդգծեց, որ Քաղաքացիական ավիացիան կանոնակարգում է օդային տրանսպորտի ոլորտում թռիչքային անվտանգության ամենաբարձր մակարդակ ապահովելը: Բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները կատարելուց զատ, Տաթևիկ Ռևազյանը նշեց, որ հատուկ ուշադրություն է դարձվել կրթական հարցերին և կոնկրետ քայլեր են ձեռնարկվել այդ ուղղությամբ:
«Սինգապուրի, Չինաստանի ավիացիոն ակադեմիաների հետ ենք աշխատել, և այնտեղ մեր ավիացիայի մասնագետները հնարավորություն են ստանում անվճար կրթություն ստանալու»,- ասաց Տաթևիկ Ռևազյանը՝ նշելով, որ նման համաձայնություն ունեն նաև Ֆրանսիայի հետ: