Հրապարակ. Ռուսական երկաթուղիների գլխավոր տնօրենի և վարչապետի հանդիպումը ուլտիմատիվ շեշտադրումներով է եղել. կշարունակի՞ ՀԿԵ-ն գործել ՀՀ-ում
09/10/2019 10:36
«Երեկ Հայաստանում էր գտնվում «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ գլխավոր տնօրեն, կառավարման խորհրդի նախագահ Օլեգ Բելոզյորովը: Մեր տեղեկություններով՝ այցն անսպասելի է եղել: Բելոզյորովը ժամանել է մեկ օրով՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ռուսական ընկերության խնդիրների շուրջ զրույց ունենալու նպատակով:
«Նախատեսված է հանդիպում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Հանդիպումից հետո մենք կտարածենք մամուլի հաղորդագրություն»,- ասաց խոսնակը և տարածեց «հերթապահ» ձևակերպումներով մի տեքստ:
Ըստ դրա՝ զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ համագործակցության ընթացիկ օրակարգին և դրա հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցեր: «Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել ներդրումների ծավալման և ապագայում կոնկրետ ծրագրերի իրագործման հեռանկարներին: Նիկոլ Փաշինյանը և Օլեգ Բելոզյորովը մտքեր են փոխանակել նաև Սև ծովով դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն բեռների լաստանավային փոխադրումների ուղղությամբ համագործակցության հնարավորությունների շուրջ»,- ասված է նյութում:
Մեր տեղեկություններով՝ հանդիպման ժամանակ խոսք է գնացել սահմանային, երկաթուղային բեռնափոխադրումների ծավալը և ռուսական երկաթգծի եկամուտներն ավելացնելու մասին, սակայն Բելոզյորովի բուն անհանգստությունը կապված է «Ռուսական երկաթուղիների» դուստր ձեռնարկության՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի վերաբերյալ հարուցված քրեական գործի ընթացքի հետ:
Նրա այցի նպատակը, կարելի է ասել, հարաբերությունները պարզելն է եղել: Ռուսական կողմին մասնավորապես դուր չի եկել այն, որ Գլխավոր դատախազությունը նոր հաղորդումներ է ստացել «Հարավկովկասյաև երկաթուղու» տնօրեն Սերգեյ Վալկոյի, երկաթուղու անվտանգության պետ, ԱԱԾ գեներալ Դարբինյանի և այլ նախկին ԱԱԾ-ականների դեմ:
Չի բացառվում, որ հենց այս հանդիպման ընթացքում է վերջնականապես որոշվել այն հարցը, թե արդյոք ռուսական ընկերությունը շարունակելու է գործունեությունը Հայաստանում: Այս իմաստով զրույցը Բելոզյորովի ու Փաշինյանի միջև ուլտիմատիվ շեշտադրումներով է եղել՝ կա´մ թողնում եք, որ ռուսական ընկերությունը ներդրումներ անի ու աշխատի, կա´մ ռուսները հրաժարվում են հավատարմագրային կառավարումից»,-գրում է թերթը: