ՀՀ ԿԲ – ՄԱՍՆԱՎՈՐ ԾԱԽՍՈՒՄՆԵՐՆ ԻՐԱԿԱՆ ԱՐՏԱՀԱՅՏՈՒԹՅԱՄԲ ՆՎԱԶԵԼ ԵՆ ՇՈՒՐՋ 19.2%-ՈՎ
ՀՀ կենտրոնական բանկից «Բիզնես 24»-ին տրամադրած տվյալների համաձայն 2009 թվականի երկրորդ եռամսյակում մասնավոր ծախսումներն իրական արտահայտությամբ նվազել են շուրջ 19.2%-ով` արտացոլելով բնակչության եկամուտների, մասնավորապես արտաքին տրանսֆերտների նվազումը, ներդրումային միջավայրում անորոշությունների առկայությունն ու տնտեսական ակտիվության վերաբերյալ բացասական սպասումները: Ըստ ՀՀ ԿԲ գնահատումների` մասնավոր ծախսումների կառուցվածքում ներդրումներն իրական արտահայտությամբ նվազել են ավելի քան 48.0%-ով, իսկ սպառումը` շուրջ 8.0%-ով:  Երկրորդ եռամսյակի ընթացքում մասնավոր հատվածի ծախսումները զսպող ազդեցություն են ունեցել գնաճի վրա: Այսպես, ըստ ՀՀ ԿԲ գնահատումների` մասնավոր իրական ծախսումների գնահատված մակարդակը ցածր է եղել պոտենցիալ մակարդակից 9-10%-ով: Վերջինս գնանկումային ճնշումներ է առաջացրել սպառողական շուկայում` նվազեցնելով գնաճը 2.7-3.0 տոկոսային կետով:
2009թ. երկրորդ եռամսյակի ընթացքում, համաշխարհային և ներքին տնտեսության զարգացումների պայմաններում, վճարային հաշվեկշռի ընթացիկ հաշվի առանձին հոդվածների գծով էական տեղաշարժեր չեն արձանագրվել, և պահպանվել են առաջին եռամսյակի միտումները: Առևտրային հաշվեկշռի պակասուրդի կրճատումը շարունակվել է. արձանագրվել է ապրանքների և ծառայությունների արտահանման և ներմուծման ծավալների անկում: Արտահանման նվազումը հիմնականում պայմանավորվել է համաշխարհային շուկաներում մետաղների գների ցածր մակարդակի պահպանմամբ, որի հետևանքով հիմնական ապրանքատեսակների մասով նվազման բարձր տեմպեր են արձանագրվել: Ապրանքների և ծառայությունների ներմուծման նվազումը պայմանավորվել է համաշխարհային շուկաներում ցածր գնաճային միջավայրով և ներքին պահանջարկի շարունակական նվազմամբ:
Ինչ վերաբերում է բանկային համակարգով ֆիզիկական անձանց ընդհանուր փոխանցումներին (ներառում է առևտրային և ոչ առևտրային բանկային փոխանցումները), ապա 2009թ. երկրորդ եռամսյակում զուտ ներհոսքի նվազումը տարեկան կտրվածքով  կազմել է 22.0%:  Ընդ որում` ոչ առևտրային բանկային փոխանցումների զուտ ներհոսքի նվազումը կազմել է 35.5%: Դա հիմնականում պայմանավորվել է Ռուսաստանի տնտեսության անկման խորացմամբ (2009թ. երկրորդ եռամսյակում Ռուսաստանի ՀՆԱ անկումը, ըստ գնահատումների, կազմել է 10.6%) և մինչև տարեվերջ զարգացման վատատեսական նոր սպասումներով: