ՀՀ ԿԲ ՓԱՍՏՈՒՄ Է` ՍՊԱՌՈՂՆԵՐԻ ՎՍՏԱՀՈՒԹՅՈՒՆՆ ԱՍՏԻՃԱՆԱԲԱՐ ՎԵՐԱԿԱՆԳՆՎՈՒՄ Է
2011թ. երկրորդ եռամսյակում նախորդ տարվա նույն եռամսյակի համեմատությամբ սպառողների վստահության ինդեքսը մեր հանրապետությունում  աճել  է` կազմելով 101.3%: Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ԿԲ Հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից` այս նույն ժամանակահատվածում միայն ընթացիկ պայմանների ինդեքսն աճել է 4.3%-ով, ընդ որում, աճ է գրանցվել ընթացիկ պայմանները գնահատող բոլոր ենթաինդեքսների գծով, այդ թվում, ընթացիկ եռամսյակում նախորդ եռամսյակի նկատմամբ խոշոր գնումներ իրականացնելու փաստի ենթաինդեքսն աճել է 3.0%-ով, ներկա տնտեսական պայմանները գնահատող ենթաինդեքսը 2.1%-ով և նախորդ եռամսյակի նկատմամբ եկամուտների փոփոխությունը գնահատող ենթաինդեքսը` 7.6%-ով:
Ապագա պայմանների ինդեքսը նվազել է 0.6%-ով. ապագա պայմանները գնահատող ենթաինդեքսներից նվազել է գալիք եռամսյակում զբաղվածության փոփոխության սպասումների ինդեքսը` 3.3%-ով, իսկ գալիք եռամսյակում խոշոր գնումներ իրակաանացնելու ակնկալիքի և գալիք եռամսյակումեկամուտների փոփոխության սպասման ենթաինդեքսներն աճել են` համապատասխանաբար 1.2 և 0.2%-ով:
Ինդեքսների հաշվարկը. Սպառողների վստահության ինդեքսն (ՍՎԻ) իրենից ներկայացնում է սպառողներին տրված վեց հարցերի հիման վրա հաշվարկված հաշվեկշիռների միջին թվաբանականի փոփոխություն: Ներկա իրավիճակն արտահայտող ենթաինդեքսը հաշվարկվել է որպես ներկա պայմաններին վերաբերող հարցերի հիման վրա հաշվարկված հաշվեկշիռների փոփոխություն, իսկ ապագա իրավիճակն արտահայտող ենթաինդեքսը` ապագային վերաբերող հարցերի  հաշվեկշիռների միջին թվաբանականի փոփոխություն: Յուրաքանչյուր հարցի համար հաշվեկշիռը հաշվարկվել է որպես դրական պատասխանների տեսակարար կշռի և չեզոք պատասխանների տեսակարար կշռի կեսի գումար: Հաշվեկշիռները տատանվում են [0, 100] միջակայքում: Հաշվեկշռի 0 արժեքը խոսում է այն մասին, որ բոլոր ռեսպոնդենտները նշել են նվազում, 100 արժեքը` աճ, իսկ 50 արժեքը` կայուն վիճակ (աճ և նվազում ակնկալող հարցվողների քանակը հավասար է): Որպես կայուն մակարդակ ընդունել ենք հաշվեկշռի տատանումը 45-ից մինչև 55-ը: