ԱՋԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ ՓՄՁ ՈԼՈՐՏԻՆ. ԱՐՏԱՔԻՆ ՇՈՒԿԱՆԵՐԸ ԴԱՌՆՈՒՄ ԵՆ ԱՌԱՎԵԼ ՀԱՍԱՆԵԼԻ
Երեկ` օգոստոսի 4-ին, տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության հերթական նիստը, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։ Նիստի շրջանակներում ՀՀ կառավարությունը հաստատվել է գերփոքր ձեռնարկատիրության սուբյեկտների թողարկած ապրանքների սերտիֆիկացման նպատակով պետության կողմից 50 տոկոս փոխհատուցման կարգը, այդ նպատակով ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը ս.թ. երրորդ եռամսյակում հատկացվել 10 մլն դրամ։ Այսպիսով, պետական աջակցություն է ցուցաբերվում հանրապետության գերփոքր ձեռնարկատիրության սուբյեկտներին` վերջիններիս արտաքին շուկաները հասանելի դարձնելու համար։
Որոշման նպատակը, ըստ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի ձևակերպման, այն է, որ փոքր և միջին ձեռնարկությունները եվրոպական շուկաներում իրենց արտադրանքն իրացնելու խթան ստանան` իմանալով, որ այդ ծախսի 50 տոկոսը հատուցելու է պետությունը։ «Փորձնական նախագիծ է, և հույս ունենք, որ շատերը կօգտվեն այս հնարավորությունից», – հավելել է վարչապետը։