Ռուսաստանի Բանկը դեմ է երկրում մասնավոր սթեյբլքոիններին
Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկը թվային ռուբլին տեսնում է որպես աջակցության միակ տեխնոլոգիական վճարման տարբերակ։
Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի (ՌԿԲ) և երկրի ֆինանսների նախարարության միջև երկարատև պայքարի նոր դրվագում, առաջինի ներկայացուցիչները քննադատել են վերջինիս գաղափարը՝ աջակցելու սթեյբլքոիններին, որոնք որոշ մասնավոր ներդրողներ ցանկացել են գործարկել երկրում:
Ըստ տեղական ԶԼՄ-ների՝ Կենտրոնական բանկի անանուն ներկայացուցիչը հերքել է Ռուսաստանում առկա սթեյբլքոինների մասին խոսակցությունները, որոնք սկսվել են անցյալ շաբաթ Ֆինանսների նախարարության ֆինանսական քաղաքականության բաժնի տնօրեն Իվան Չեբեսկովի կողմից:
Այդ ժամանակ Չեբեսկովը հայտնել է իր նախարարության աջակցությունը սթեյբլքոինների ստեղծմանը, որոնք կապված են այնպիսի ակտիվների հետ, ինչպիսիք են «ռուբլին, ոսկին, նավթը կամ հացահատիկը»: Նա դա անվանել է «նոր տեխնոլոգիաների զարգացման ճիշտ ուղի» և մասնավոր ընկերություններին հորդորել փորձել այս տեսակի ֆինանսական գործիքը, եթե իհարկե անհրաժեշտ համարեն:
ՌԿԲ խոսնակն ասաց, որ մասնավոր սթեյբլքոինները «բնորոշվում են ավելի բարձր ռիսկերով», քանի որ հիմքում ընկած ակտիվների ֆոնդը չի պատկանում թողարկողին: Նրանք նաև հայտնեցին, որ թողարկողի կողմից հավասարաչափ մարման երաշխիք չկա, և սթեյբլքոինի գինը իրականում այդքան էլ կայուն չէ:
Ավանդական ՌԿԲ հաղորդագրության համաձայն՝ բանկի ներկայացուցիչը նշել է, որ ռուբլին մնում է երկրում միակ օրինական վճարման եղանակը և հայտարարել է թվային ռուբլու նկատմամբ իրենց հավատի մասին՝ «համատեղելով թվային վճարումների բոլոր առավելությունները և ազգային արժույթի հուսալիությունը»: Ինչպես երբեմն շեշտում են ոլորտի եղական փորձագետները, Կենտրոնական բանկի թվային արժույթի նախագիծը գտնվում է բոլոր մասնավոր կրիպտոարժույթների նկատմամբ ՌԿԲ-ի կասկածների հիմքում:
Հունիսի 29-ին ՌԿԲ-ի ֆինանսական տեխնոլոգիաների դեպարտամենտի ղեկավար Կիրիլ Պրոնինը խոստովանեց, որ կրիպտո մայնինգի օրինականացման հնարավորությունը հնարավոր է որոշակի պայմաններում, մասնավորապես՝ արդյունահանված բոլոր ակտիվների արտահանումը արտարժույթի բորսաներ: Ֆինանսների նախարարության ղեկավար Իվան Չեբեսկովը բաց չթողեց չհամաձայնվելու հնարավորությունը՝ նշելով ներկայիս աշխարհաքաղաքական մարտահրավերները ռուս մայներների համար, ովքեր ցանկանում են վաճառել իրենց կրիպտոները արտասահմանում: