ՀԱՅԱՍՏԱՆՅԱՆ ԲԱՆԿԵՐԸ ՀԱՅՏՆՎԵԼ ԵՆ ԽՈՇՈՐ ՀԱՐԿԱՏՈՒՆԵՐԻ ՑԱՆԿՈՒՄ` ՄԻԱՍԻՆ ՎՃԱՐԵԼՈՎ 15 ՄԼՐԴ ԴՐԱՄ
Հրապարակվել է 2011 ֆինանսական տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսների արդյունքներով Հայաստանի 1000 խոշոր հարկ վճարողների ցանկը: Համաձայն ներկայացված տվյալների` այս ցանկում հայտնվել են ՀՀ-ում գործող բոլոր 21 առևտրային բանկերը, որոնք միասին վճարել են ավելի քան 15 մլրդ դրամի հարկեր և տուրքեր: Ընդ որում, հաշվետու այս ինն ամիսների ընթացքում պետական բյուջե վճարելով 2536.9 մլն դրամ` ՀՀ բանկային համակարգում ամենախոշոր հարկատու բանկ է ճանաչվել «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան»-ը: Վերջինս զբաղեցնում է հանրապետության խոշոր հարկատուների ցուցակի 17-րդ հորիզոնականը:
ՀՀ առևտրային բանկերից խոշոր հարկատուների ցուցակի համեմատաբար բարձր հորիզոնականներում են հայտնվել նաև «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ»-ն և «Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ բանկ»-ը, որոնք զբաղեցնում են Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողների ցուցակի 21-րդ և 26-րդ հորիզոնականները` վճարելով համապատասխանաբար 2110.2 մլն դրամ և 1941.7 մլն դրամ:
ՀՀ պետական բյուջե վճարված հարկերի ընդհանուր ծավալով Հայաստանի առաջին 100 խոշոր հարկատուների ցուցակում հայտնվել են նաև «Ամերիաբանկ»-ը (39-րդ հորիզոնական, 1446.5 մլն դրամ), «Արդշինինվեստբանկ»-ը (41-րդ հորիզոնական, 1368.2 մլն դրամ), «Յունիբանկ»-ը (43-րդ հորիզոնական, 1312.0 մլն դրամ),  «Ինեկոբանկ»-ը (63-րդ հորիզոնական, 916.5 մլն դրամ), «Հայբիզնեսբանկ»-ը (65-րդ հորիզոնական, 905.9 մլն դրամ), «Անելիք բանկ»-ը (84-րդ հորիզոնական, 689.4 մլն դրամ), «Արարատբանկ»-ը (88-րդ հորիզոնական, 658.8 մլն դրամ) և «Կոնվերս բանկ»-ը, որը, վճարելով  578.0 մլն դրամի հարկեր, եզրափակում է ՀՀ խոշոր հարկ վճարողների առաջին 100-յակը:
Միևնույն ժամանակ, «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն, որն այս տարվա առաջին ինն ամիսների ընթացքում ՀՀ պետական բյուջե է վճարել 572.3 մլն դրամի հարկեր և տուրքեր, հայտնվել է Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողների ցանկի 103-րդ հորիզոնականում: Վերջինիս Իրենց վճարած հարկերով հաջորդում են Հայէկոնոմբանկ»-ը (113-րդ հորիզոնական, 554.9 մլն դրամ), «Զարգացման հայկական բանկ»-ը (167-րդ հորիզոնական, 394.3 մլն դրամ), «Մելլաթ բանկ»-ը (160-րդ հորիզոնական, 384.0 մլն դրամ):
ՀՀ առևտրային բանկերի կողմից վճարված հարկերի ցուցանիշով ՀՀ բանկային համակարգի վերջին 5 հորիզոնականներում են  «Արմսվիսբանկ»-ը (170-րդ հորիզոնական, 36.1 մլն դրամ), «Պրոմեթեյ բանկ»-ը (172-րդ հորիզոնական, 360.6 մլն դրամ),  «Պրոկրեդիտ բանկ»-ը (184-րդ հորիզոնական, 326.4 մլն դրամ), «Բիբլոս բանկ Արմենիա»-ն (205-րդ հորիզոնական, 295.7 մլն դրամ), «ԲՏԱ բանկ»-ը (472-րդ հորիզոնական, 120.4 մլն դրամ) և «Արցախ բանկ» ՓԲԸ-ն (946-րդ հորիզոնական, 54.3 մլն դրամ):