ԵԿԲ-ն երրորդ անգամ անընդմեջ նվազեցրեց հիմնական տոկոսադրույքները
Եվրոպական կենտրոնական բանկի (ԵԿԲ) Կառավարման խորհուրդը որոշել է երրորդ անգամ անընդմեջ նվազեցնել երեք հիմնական տոկոսադրույքները՝ կրկին 25 բազիսային կետով։ Ըստ այդմ, ավանդների տոկոսադրույքն իջել է մինչև 3%, հիմնական վերաֆինանսավորման գործառնություններինը՝ մինչև 3․15%, մարժային վարկավորմանը՝ մինչև 3․4%, ասվում է կարգավորողի հաղորդագրության մեջ։ Փոփոխություններն ուժի մեջ կմտնեն դեկտեմբերի 18-ից։
ԵԿԲ-ն պարզաբանել է, որ տոկոսադրույքները նվազեցնելու որոշումը կապված է գնաճի կանխատեսման թարմացված գնահատման, հիմնական գնաճի դինամիկայի և դրամավարկային քաղաքականության փոխանցման ուժի հետ։ ԵԿԲ-ն կանխատեսում է, որ գնաճը «կայուն հիմունքներով» կկայունանա իր միջնաժամկետ նպատակային 2%-ի վրա։ Կարգավորիչը կանխատեսում է, որ այս տարեվերջին գնաճը կկազմի 2․4%, հաջորդի վերջին՝ 2․1%, իսկ 2026 թվականին կիջնի 2%-ից։
Կարգավորողն ինքը «նախնական պարտավորություններ չի ստանձնում որոշակի տոկոսադրույքի ուղու վրա», ասաց կարգավորիչի ղեկավար Քրիստին Լագարդը ԵԿԲ-ի նիստից հետո իր խոսքերը հրապարակված մամուլի ասուլիսում։ Bloomberg-ը, հղում անելով Լագարդին, հայտնում է նաև, որ ԵԿԲ-ի Կառավարման խորհուրդը քննարկել է այն միանգամից 50 բ/կ-ով կրճատելու հնարավորությունը, սակայն վերջնական որոշումը եղել է միաձայն։
Բացի այդ, ԵԿԲ-ն հայտնել է, որ եվրոգոտու տնտեսությունը վերականգնվում է ավելի դանդաղ, քան կարգավորող մարմնի սպասումները: ԵԿԲ-ի թարմացված կանխատեսումների համաձայն՝ մինչև 2024 թվականի վերջը եվրոգոտու տնտեսությունը կաճի 0․7 տոկոսով, 2025 թվականին՝ 1․1 տոկոսով, իսկ 2026 թվականին՝ 1․4 տոկոսով։
Սա երրորդ անգամն անընդմեջ է, որ ԵԿԲ-ն նվազեցնում է հիմնական տոկոսադրույքները։ Նախկինում ԵԿԲ-ն իջեցրել էր տոկոսադրույքները նաև սեպտեմբերյան և հոկտեմբերյան հանդիպումների ժամանակ։ Այնուհետև կրճատման քայլը նույնպես 25 բ/կ էր։ Փոխարժեքի վերաբերյալ հաջորդ նիստը կկայանա 2025 թվականի հունվարի 30-ին՝ ըստ ԵԿԲ-ի կայքի։