ԵԿԲ-ն ռեկորդային կորուստ է գրանցել 2024 թվականին
Եվրոպական կենտրոնական բանկը (ԵԿԲ) 2024 թվականին ռեկորդային կորուստ է գրանցել սեփական դրամավարկային քաղաքականության արդյունքում։
Կարգավորողի մամուլի հաղորդագրության համաձայն՝ նրա վնասը կազմել է 7.944 մլրդ եվրո՝ մեկ տարի առաջվա 1.3 մլրդ եվրոյի դիմաց։
Ցուցանիշը համադրելի է 2023 թվականի արդյունքի հետ՝ բացառելով պահուստներից միջոցների փոխանցումը ռիսկերի ծածկման համար։ 6.62 մլրդ եվրոյի չափով պահուստների թողարկումը մասամբ փոխհատուցել է 2023 թվականին գրանցված 7.886 մլրդ եվրոյի վնասը, որի արդյունքում զուտ արդյունքը կազմել է 1.3 մլրդ եվրո։ 2024 թվականին, սակայն, կարգավորիչը չկարողացավ ծածկել կորուստները, քանի որ պահուստները զրոյական էին։
2024թ.-ի վնասը, ինչպես և 2023թ., կմնա ԵԿԲ-ի հաշվեկշռում և կտեղափոխվի ապագա ժամանակաշրջաններ՝ ապագա շահույթի ակնկալիքով:
Հաշվի առնելով գրանցված վնասը՝ եվրոգոտու երկրների կենտրոնական բանկերի միջև շահույթի բաշխում չի լինի։
ԵԿԲ-ն կորուստներ է գրանցում տարիներ շարունակ մեծ ձեռքբերումներից հետո՝ եվրագոտում գների կայունության պահպանմանն ուղղված սեփական գործողությունների արդյունքում, ասվում է մամուլի հաղորդագրության մեջ։ Մասնավորապես, դա պայմանավորված է Կենտրոնական բանկի հաշվեկշռում առկա ակտիվների ծավալի ավելացմամբ և, համապատասխանաբար, դրանց սպասարկման արժեքի ավելացմամբ՝ 2022 և 2023 թվականներին տոկոսադրույքների բարձրացման արդյունքում։
ԵԿԲ-ի զուտ տոկոսային ծախսերը 2024 թվականին կազմել են 6.983 միլիարդ եվրո՝ նախորդ տարվա 7.193 միլիարդ եվրոյի դիմաց:
ԵԿԲ-ն ակնկալում է, որ առաջիկա տարիներին այն կարող է անշահավետ մնալ, սակայն կորուստներն այդքան մեծ չեն լինի։