Սբերբանկը 2024 թվականին ստացել է ռեկորդային 1.58 տրլն զուտ շահույթ
Սբերբանկի զուտ շահույթը 2024 թվականին կազմել է ռեկորդային՝ 1.58 տրիլիոն ռուբլի, ասված է բանկի՝ ֆինանսական հաշվետվությունների միջազգային ստանդարտների վերաբերյալ հաշվետվության մեջ։ Սա 4.8%-ով ավելի է, քան նախորդ տարի։
Չորրորդ եռամսյակում Սբերբանկի զուտ շահույթը կրճատվել է 1.8%-ով՝ հասնելով 353.1 մլրդ ռուբլու։ Արդյունքն ավելի վատ է ստացվել, քան վերլուծաբանների կոնսենսուսի կանխատեսումները, գրում է Ինտերֆաքսը։ Նրանք ակնկալում էին, որ զուտ շահույթը կաճի 5.3%-ով 2024 թվականին՝ մինչև 1.589 տրիլիոն ռուբլի, իսկ չորրորդ եռամսյակում 0.7%-ով՝ մինչև 362.1 մլրդ ռուբլի։
Սբերբանկի սեփական կապիտալի եկամտաբերությունը կազմել է 24%: Զուտ տոկոսային եկամուտն անցյալ տարի աճել է 17%-ով և կազմել 2.999 տրլն ռուբլի։ Զուտ միջնորդավճարը աճել է 10.3%-ով և կազմել 842.9 մլրդ ռուբլի:
Սբերբանկի ընդհանուր վարկային պորտֆելը 2024 թվականի սկզբից աճել է 16.4%-ով՝ հասնելով 45.9 տրլն ռուբլու։ Մանրածախ վարկերի պորտֆելն աճել է 12.7%-ով և կազմել 18.1 տրլն ռուբլի։ Աճը չորրորդ եռամսյակում դանդաղել է ավելի խիստ կանոնակարգումների և բարձր տոկոսադրույքների ֆոնին: Սբերբանկի մասնաբաժինը մանրածախ վարկավորման շուկայում կազմել է 47%:
Հաճախորդների միջոցները մեկ տարվա ընթացքում աճել են 21.6%-ով՝ հասնելով 44.6 տրլն ռուբլու: Մանրածախ հաճախորդների թիվը կազմել է 109.9 մլն մարդ՝ մեկ տարվա ընթացքում ավելանալով 1.4 մլն-ով Ակտիվ կորպորատիվ հաճախորդների թիվը հասել է 3.3 մլն ընկերության։
Մոսկվայի բորսայում փետրվարի 27-ին սակարկությունների մեկնարկին Սբերբանկի սովորական բաժնետոմսերը նվազել են 1.54%-ով՝ հասնելով 305.43 ռուբլու: Արտոնյալ բաժնետոմսերը արժեզրկվել են 1.99%-ով՝ հասնելով 302.83 ռուբլու։
2023 թվականին Սբերբանկի զուտ շահույթը ՖՀՄՍ-ի համաձայն կազմել է 1.508 տրլն ռուբլի՝ սեփական կապիտալի 25.3% եկամտաբերությամբ։ Բանկը վճարել է շահաբաժիններ 33.3 ռուբլու մեկ բաժնետոմսի համար այդ տարվա համար, ընդ որում շահաբաժինային եկամտաբերությունը գերազանցել է 10%-ը: Սբերբանկի շահաբաժինների քաղաքականությունը ենթադրում է զուտ շահույթի 50%-ի ուղղում բաժնետերերին տրվող վճարումներին: