Կենտրոնական բանկը՝ Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակի հոգաբարձուների Խորհրդի անդամի նշանակման կամ ընտրության մասին
Հուլիսի 1-ին ավարտվում է Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակի (այսուհետ՝ Հաշտարարի գրասենյակ) խորհրդի մյուս կազմակերպությանների միությունների անդամի պաշտոնավարման ժամկետը:
Այս կապակցությամբ անհրաժեշտ է ընտրել նոր խորհրդի անդամ՝ համաձայն «Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի մասին» ՀՀ օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) և «Կազմակերպությունների միությունների և սպառողների իրավունքները պաշտպանող կազմակերպությունների կողմից ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակի հոգաբարձուների խորհրդի անդամների նշանակման կարգը սահմանելու մասին» ՀՀ ԿԲ խորհրդի 20.11.2020թ. թիվ 190-Ն որոշման (այսուհետ՝ Որոշում) պահանջների:
Որոշման համաձայն վերը նշված կազմակերպությունները մեկից ավելի լինելու դեպքում, կազմակերպվում է ժողով։
Ժողովն անցկացվելու է 2025 թվականի ապրիլի 15-ին` ժամը 11:00-ին ՀՀ կենտրոնական բանկի շենքում` ք. Երևան, Վ. Սարգսյան 6 հասցեում:
Վերոհիշյալ պահանջներին բավարարող կազմակերպությունները, պետք է ժողովին մասնակցելու համար մինչև 2025 թվականի ապրիլի 2-ը գրավոր հայտ ներկայացնեն ՀՀ կենտրոնական բանկ (փոստային հասցեով կամ secretariat@cba.am էլեկտրոնային եղանակով):
Հայտում անհրաժեշտ է նշել նաև ժողովին մասնակցող անձի վերաբերյալ տեղեկատվություն և կցել Օրենքով և Որոշմամբ նախատեսված պահանջները բավարարող փաստաթղթեր կամ հայտարարություն դրանց համապատասխանելու վերաբերյալ:
Այն կազմակերպությունները, որոնք մեկից ավել չեն, համաձայն Օրենքի պետք է նշանակեն Խորհրդի անդամ՝ 2025 ապրիլի 1-ից մինչև ապրիլի 25-ը ընկած ժամանակահատվածում և նշանակման օրվանից 3 օրվա ընթացքում սույն հայտարարությամբ նշված եղանակներով Կենտրոնական բանկ ներկայացնեն նշանակման վերաբերյալ իրավասու մարմնի կողմից հաստատված իրավական ակտը՝ ուղեկցող գրությամբ: Գրությունում պետք է նշել նաև այդ թեկնածուի անունը և ազգանունը, նրան առաջադրող կազմակերպության անվանումը և վերջինի հավաստումն առ այն, որ ներկայացված թեկնածուն իր մասնագիտական կարողություններով ի վիճակի է ապահովել Օրենքով և դրա հիման վրա ընդունված իրավական այլ ակտերով սահմանված խորհրդի լիազորությունների պատշաճ իրականացումը և առկա չեն Օրենքի 29-րդ հոդվածով սահմանված սահմանափակումները:
Տեղեկացնում ենք նաև, որ Օրենքի համաձայն մինչև սույն թվականի ապրիլի 29-ը խորհրդի անդամներ չընտրելու կամ չնշանակելու դեպքում նրանք պետք է նշանակվեն Կենտրոնական բանկի խորհրդի կողմից։
Հարցերի դեպքում կարող եք զանգահարել (010) 59-25-92 (ներքին՝ 0844) հեռախոսահամարով: