Հունաստանի խորհրդարանը հաստատեց 2015թ. բյուջեն
Հունաստանի խորհրդարանը հաստատել է 2015թ. բյուջեն, որը ենթադրում է տնտեսական աճի տեմպերի 2,9%-ով արագացում: Ընդ որում, 2013-ին արձանագրվել է 4%-ով նվազում:
Երկրի ֆինանսների նախարարությունը մյուս տարվա համար նախատեսել է բյուջեի առաջնային հավելուրդ` ՀՆԱ-ի 3%-ի չափով, ինչը հավասար է 5,6 մլրդ եվրոյի: Բյուջեի ընդհանուր պակասուրդը ընթացիկ տարում նախատեսվում է հասցնել մինչև ՀՆԱ-ի 0,2%-ը, իսկ 2015-ին`1,3%-ը: 2015-ին կանխատեսվում է պետպարտքի նվազում մինչև 317 մլրդ եվրո կամ ՀՆԱ-ի 171%-ը (ներկայում այն կազմում է ՀՆԱ-ի 178%-ը): Գործազրկության մակարդակը նախատեսվում է կրճատել մինչև 22,6%` ներկայի 24,7%-ի համեմատ:
Ընդ որում, Հունաստանի պետբյուջեի վերջնական տարբերակը դեռևս չի հաստատվել միջազգային վարկատուների «եռյակի» (ԵՄ, Եվրոպական կենտրոնական բանկ, Արժույթի միջազգային հիմնադրամ) կողմից, որոնց կարծիքով` 2015-ին Հունաստանին անհրաժեշտ կլինի լրացուցիչ 2-3 մլրդ եվրո` վարկային ծրագրերի շրջանակներում թիրախային նպատակներին հասնելու համար: Մինչդեռ, հունական կառավարությունը համոզված է, որ բյուջեի «անցքերը» հնարավոր է փակել պետեկամուտների հաշվին, ուստիև բացառվում է տնտեսման նոր միջոցառումների կիրառումը, ներառյալ` աշխատավարձերի և կենսաթոշակների կրճատումը: