ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում շարունակվել են 2014 թվականի բյուջեի կատարողականի քննարկումները – 01/06/15
Հունիսի 1-ին ԱԺ առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվել է 2014 թվականին առողջապահության նախարարությանը հատկացված ֆինանսական միջոցների օգտագործման վերաբերյալ հաշվետվությունը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ-գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանը ներկայացրել է բյուջետային հատկացումների ընդհանուր պատկերը, իսկ ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը ՝ ծախսերի ուղղվածությունը:
Ատոմ Ջանջուղազյանի խոսքով՝ 2014-ին ՀՀ պետական բյուջեի միջոցներով առողջապահության ոլորտում կատարվել է 76.6 մլրդ դրամի ծախս՝ ապահովելով ծրագրի 90.6 տոկոսը:
ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը տեղեկացրել է, որ 2014 թվականին ընդհանուր ծախսերի 47.2 տոկոսն ուղղվել է հիվանդանոցային, 33.5 տոկոսը՝ արտահիվանդանոցային ծառայությունների, 10.5 տոկոսը՝ այլ դասերին չպատկանող առողջապահական ծրագրերի, 6 տոկոսը՝ հանրային առողջապահական ծառայությունների ֆինանսավորմանը, 2.8 տոկոսը՝ բժշկական ապրանքների, սարքերի, սարքավորումների ձեռքբերմանը:
Արտահիվանդանոցային ծառայությունների 12 ծրագրերի ծախսերի ֆինանսավորման համար 2014 թվականին հատկացվել է 23.8 մլրդ դրամ: Արմեն Մուրադյանը նշել է, որ նշված միջոցներով տեղամասային թերապեւտի, մանկաբույժի, ընտանեկան բժշկի, նեղ մասնագետների, մանկաբարձ-գինեկոլոգների, մանկաբարձ բուժքույրերի կողմից բժշկական սպասարկումն իրականացվել է հանրապետության ողջ բնակչության համար:
Բնակչության ընդհանուր խմբերի՝ հղիների եւ կանանց, զորակոչային եւ նախազորակոչային տարիքի անձանց 2014 թվականին մատուցվել են 4 մլն լաբորատոր եւ օպտիկական հետազոտություններ, որոնց ծախսը կազմել է 3.2 մլրդ դրամ: Շտապօգնության ծառայություններում 2014 թվականին գրանցվել է 467 հազար կանչ՝ ծախսը կազմել է 3.2 մլրդ դրամ:
Հաշվետու տարում իրականացվել է հեմոդիալիզի 100 հազ.300 սեանս, ամբուլատոր պոլիկլինիկական, հիվանդանոցային բուժօգնության եւ հատուկ խմբերում ընդգրկված անձանց անհրաժեշտ դեղերով ապահովելու նպատակով պետական բյուջեից հատկացվել է 1.7 մլրդ դրամ, հիվանդանոցային ծառայությունների ձեոռքբերման համար ծախսվել է 36.2մլրդ դրամ:
2014 թվականին սոցիալապես անապահով խմբերում ընդգրկված անձանց մատուցվել են 6.6 մլրդ դրամի բժշկական օգնության եւ սպասարկման ծառայություններ, փոխհատուցվել է 61հազար 400 հիվանդանոցային դեպք, զինծառայողների, ինչպես նաեւ նրանց ընտանիքների անդամների բժշկական օգնության ծախսերը կազմել են 3.4 մլրդ դրամ, բուժօգնություն է ցուցաբերվել 15.000 հիվանդների:
Պետական հիմնարկների եւ կազմակերպությունների աշխատողների սոցիալական փաթեթի ապահովման ծրագրով ծախսերը կազմել են 1.4 մլրդ դրամ: Հաշվետու տարում 7.7 մլրդ դրամ տրամադրվել է մասնագիտացված հիվանդանոցային ծառայությունների ձեռքբերման համար, հիմնականում ծախսերի ավելացումը պայմանավորված է եղել հոգեկան եւ նարկոլոգիական խնդիրներով հիվանդներին բժշկական օգնության ծառայությունների ձեռքբերման ծախսերի աճով:
Մոր եւ մանկան բժշկական ծառայությունների շրաջանակում իրականացվել է 3 ծրագիր, որոնց ծախսը կազմել է 14.9 մլրդ դրամ: Պետության կողմից երաշխավորված անվճար բուժօգնության եւ սպասարկման շրջանակում 2014 թվականին բուժօգնություն է ստացել 129 հազ. 100 հիվանդ :
2014-ին նախարարության ուշադրության կենտրոնում են եղել առողջապահության ոլորտում տարածաշրջանային համաչափ զարգացման խնդիրները, իսկ հիվանդների բուժումը մարզերում կազմակերպելու համար ծախսվել է 2.8 տոկոսով ավելի գումար: