Պատերազմ․ Հակառակորդի կորուստների թիվը հասավ 2745-ի
Հոկտեմբերի 3-ին, ժամը 21:00-ի դրությամբ` հայկական կողմն արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում ոչնչացրել է Ադրբեջանի 440-450 զինծառայողի և ոչ զինծառայողի` ահաբեկչի: Այս մասին հոկտեմբերի 3-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Հակառակորդը 21:00-ի ամփոփված տվյալների համաձայն` այսօր ունեցել է 440-450 սպանված` զինծառայող և ոչ զինծառայող` ահաբեկիչներ, ավելի քան 800-900 վիրավոր: Հակառակորդն ունեցել է նաև մարտի մեջ մտած 45 միավոր զրահատեխնիկայի և մարտի մեջ չմտած 8-9 տասնյակ զրահատեխնիկայի, 3 ինքնաթիռի, 1 ուղղաթիռի և 10 ԱԹՍ-ի և 3 «Սմերչ»-ի կորուստ», – ասաց Հովհաննիսյանը:
ՊՆ ներկայացուցիչը նշեց, որ օրվա ընթացքում համառ մարտեր են ընթացել Արցախի հյուսիսում և հարավում: Հակառակորդը փորձել է ռազմաճակատի գիծը ճեղքել, ծանր մարտերից հետո հնարավոր է եղել կասեցնել այդ մտահղացումը: Անդադար մարտի տևողությունը եղել է 6-7 ժամ:
Իսկ Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնի հրապարակած տվյալների համաձայն հոկտեմբերի 3-ի ժամը 21:00 դրությամբ հակառակորդը կորցրել է 2745 զինծառայող, 4 Սմերչ, 14 ինքնաթիռ, 355 տանկ, 14 ուղղաթիռ և 123 ԱԹՍ։