ՆԱԽԱԳԱՀ ՍԵՐԺ ՍԱՐԳՍՅԱՆԻ ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ ԱՅՑԸ ՎԻԵՏՆԱՄ
Պաշտոնական այցով Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր առավոտյան նախ այցելել է Զոհված հերոսների հուշարձան և Հո Շի Մինի դամբարան, ծաղկեպսակներ դրել և հարգանքի տուրք մատուցել:
Վիետնամի նախագահի նստավայրում այնուհետև տեղի է ունեցել նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Չիոնգ Տան Շանգի հանդիպումը, որին հաջորդել է հայ-վիետնամական երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված փաստաթղթերի ստորագրման արարողությունը: Մասնավորապես ստորագրվել են՝ ՀՀ կառավարության և Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության կառավարության միջև դիվանագիտական կամ պաշտոնական անձնագրեր ունեցող անձանց մուտքի արտոնագրի պահանջից ազատելու մասին, ՀՀ կառավարության և Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության կառավարության միջև տնտեսական, առևտրային, գիտական և տեխնիկական համագործակցության մասին hամաձայնագրեր և ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության ու Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության միջև համագործակցության մասին արձանագրություն:
Փաստաթղթերի ստորագրման արարողությունից հետո, երկու երկրների ղեկավարները հանդիպում են ունեցել զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ՝ ամփոփել բանակցությունների արդյունքները:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Չիոնգ Տան Շանգն ընդգծել են, որ Վիետնամը և Հայաստանն ավանդական սերտ բարեկամական կապեր և դինամիկ զարգացող քաղաքական երկխոսություն ունեն, հաջողությամբ համագործակցում են միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում, սակայն տնտեսական հարաբերությունների մակարդակը դեռևս չի համապատասխանում հայ-վիետնամական քաղաքական հարաբերությունների մակարդակին և առկա ներուժին:
Հայաստանի և Վիետնամի նախագահները տնտեսական փոխգործակցության զարգացման համար կարևորել են իրավապայմանագրային անհրաժեշտ դաշտի ստեղծումը: Այսօր ստորագրված փաստաթղթերը երկու երկրների ղեկավարներն այդ ուղղությամբ արված առաջին քայլն են համարել:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել երկու երկրների կողմից միջկառավարական հանձնաժողովներ ձևավորելու մասին, ինչը, կողմերի համոզմամբ, ավելի գործնական հարթություն կտեղափոխի տարբեր ոլորտներում հայ-վիետնամական համագործակցությունը:
Հեռանկարային է համարվել առևտրատնտեսական, գիտատեխնիկական, անվտանգության, պաշտպանության, կրթության, կադրերի պատրաստման, իրավապահ մարմինների միջև փոխգործակցության, զբոսաշրջության, մշակույթի և մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցության զարգացումը:
Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Չիոնգ Տան Շանգը հանդիպման ավարտին ընդգծել են, որ Հայաստանը և Վիետնամն ունեն հարաբերություններն ամրապնդելու և զարգացնելու քաղաքական կամք, ինչը երկու երկրների ժողովուրդների բարեկամության հետ միասին լավ հիմք են ընդլայնելու և խորացնելու Հայաստանի և Վիետնամի միջև կապերը: Այդ նպատակով, նախագահները կարևորել են նաև երկու երկրներում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հիմնումը:
Վիետնամի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին` իր երկրի համար դժվարին ժամանակներում՝ դեռևս խորհրդային տարիներին, Վիետնամին ցուցաբերած օգնության, ինչպես նաև հայաստանյան բուհերում վիետնամցի բազմաթիվ ուսանողների համար պատշաճ կրթության ապահովման համար: Նախագահ Չիոնգ Տան Շանգի հավաստմամբ, այդ բուհերի շրջանավարտներից շատերը վերադառնալով Վիետնամ, մեծ ներդրում են ունեցել երկրի վերականգնման ու զարգացման գործում և այժմ էլ շարունակում են իրենց գիտելիքներով ու փորձով օգտակար լինել Վիետնամին:
Երկու երկրների նախագահները հայ և վիետնամցի ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման գործում կարևորել են հայաստանյան բուհերի հիշյալ շրջանավարտների դերը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հանոյում այսօր հանդիպում է ունեցել նաև նրանց հետ, ովքեր մայրաքաղաք Հանոյ են ժամանել երկրի տարբեր բնակավայրերից:
Վիետնամցի շրջանավարտները շնորհակալություն են հայտնել Հանրապետության նախագահին հանդիպման հնարավորության համար և նշել, որ Վիետնամում հայաստանյան բուհերի հազարից ավելի շրջանավարտներ կան, ովքեր մինչև այժմ հետաքրքվում են Հայաստանով, հետևում նրա զարգացումներին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ ջերմ և անմիջական զրույցի ընթացքում հայաստանյան բուհերի վիետնամցի շրջանավարտները պատմել են Երևանի մասին իրենց տպավորությունները, հիշել այնտեղ անցկացրած ուսանողական տարիները և ցանկություն հայտնել կրկին այցելել Հայաստան:
Հանրապետության ղեկավարը նրանց բոլորին սիրով հրավիրել է Երևան, ներկայացրել, թե ինչպիսին է այժմ ժամանակակից Հայաստանը, պատասխանել հանդիպման մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին:
Նախագահը Հանոյում այցելել է նաև Գրականության տաճար: «Կրթության այս հազարամյա տաճարը վկայում է գիտելիքի հանդեպ վիետնամցի ժողովրդի տածած ակնածանքի և սիրո մասին»,-Գրականության տաճարում շրջայցից հետո Պատվավոր հյուրերի գրքում գրառում է կատարել Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: