Վարչապետը հանձնարարականեր է տվել Հայաստանում սահմանադրական փոփոխությունների և իրավական անվտանգության ապահովման վերաբերյալ
23/02/2017 15:22
Անդրադառնալով Հայաստանում սահմանադրական փոփոխությունների և իրավական անվտանգության ապահովմանը՝ Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ին ընդունված ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների կիրառման ապահովման համար կատարվել է զգալի աշխատանք: «Մասնավորապես՝ ընդունվել է 5 նոր օրենք, որոնցից 4-ը սահմանադրական օրենք է: Սակայն, կարծում եմ, որ մեր կողմից կատարվող աշխատանքները առավել արդյունավետ դարձնելու համար անհրաժեշտ է ամբողջությամբ ամփոփել կատարված աշխատանքը և ըստ այդ արդյունքների ձևակերպել մեր հետագա գործողությունները»,-ասել է վարչապետը և հանձնարարել ՀՀ արդարադատության նախարարին մինչև 2017թ. հունիսի 10-ը ՀՀ կառավարության քննարկմանը ներկայացնել ՀՀ իրավական անվտանգության հայեցակարգի նախագիծը և դրա իրացումն ապահովող միջոցառումների հասցեական ծրագիրը: 1-ամսյա ժամկետում նախարարությունը պետք է կատարի ուսումնասիրություն ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտերի` ՀՀ Սահմանադրության, սահմանադրական օրենքների և օրենքների պահանջներին համապատասխանեցնելու վերաբերյալ: 3-շաբաթյա ժամկետում կներկայացվի հաշվետվություն ՀՀ Սահմանադրության փոփոխություններ կատարելու արդյունքում ընդունման, փոփոխման կամ լրացման ենթակա օրենքների նախագծերի մշակման ընթացքի վերաբերյալ: Հանրապետական գործադիր մարմինների ղեկավարներին վարչապետը հանձնարարել է 2-շաբաթյա ժամկետում գույքագրել ՀՀ Ազգային ժողովում գտնվող մշակված նախագծերը և այդ նախագծերի հետագա քննարկման կամ հետ կանչելու անհրաժեշտության վերաբերյալ կարծիք ներկայացնել ՀՀ կառավարությանը: «Բազմաթիվ օրենքների նախագծեր կան, որոնք ԱԺ-ում են, բավականին երկար ժամանակ ոչ քննարկվում են, ոչ ընդունվում, ոչ ադապտացվում են, ոչ էլ տալիս են կարծիք, կարևոր է, կարևոր չէ, ակտուալ է, թե չէ»,-ընդգծել է կառավարության ղեկավարը: