ԸՆԴԼԱՅՆՎՈՒՄ ԵՆ «ՕԳՆԻՐ ԴՊՐՈՑԻԴ» ԵՎ «ՕԳՆԻՐ ՄԱՆԿԱՊԱՐՏԵԶԻԴ» ԾՐԱԳՐԵՐԻ ՇՐՋԱՆԱԿՆԵՐԸ
«Օգնիր դպրոցիդ» և «Օգնիր մանկապարտեզիդ» ծրագրերի շրջանակներում «Օգնիր Արցախի ծայրամասային դպրոցներին» յուրատեսակ նախաձեռնությամբ է հանդես եկել Երևանի քաղաքապետարանը: Գաղափարին անմիջապես արձագանքել են մայրաքաղաքի Ա. Չեխովի անվան թիվ 55 դպրոցը, թիվ 47 մանկապարտեզը, ինչպես նաև բարեգործական ու մասնավոր ընկերություններ:
Ինչպես տեղեկացնում են Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից` սեպտեմբերի 27-ից 28-ը Երևանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության, Չեխովի անվան թիվ 55 դպրոցի և թիվ 47 մանկապարտեզի համատեղ պատվիրակությունը, քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության պետ Գայանե Սողոմոնյանի ղեկավարությամբ, այցելել են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Նախիջևանիկ գյուղի դպրոց, ուր նրանց ուղեկցել են Ասկերանի վարչակազմի և շրջկենտրոնի միջնակարգ դպրոցի ներկայացուցիչները: Պատվիրակության անդամներն իրենց հետ տարել են գրենական պիտույքներ, մարզագույք, աշակերտական պայուսակներ,գեղարվեստական գրականություն, բարեգործական կազմակերպությունների տրամադրած գրենական պիտույքներ, մարզահագուստ ու համակարգիչներ, ինչպես նաև նախադպրոցական տարիքի աշակերտների համար նախատեսված սեղաններ ու աթոռներ:
Նախիջևանիկ գյուղի դպրոցի շենքում տեղակայված մանկապարտեզի սաներն էլ ստացել են իրենց երևանցի ընկերների և նրանց ծնողների կողմից գնված խաղալիքներ, գրենական պիտույքներ, նկարչության տետրեր և տրամաբանությունը զարգացնող խաղեր: Բացի այդ, դասապրոցեսը մի քանի առարկաներից և մանկապարտեզի պարապմունքները մեկ օր կազմակերպել են պատվիրակության կազմում Երևանից ժամանած մանկավարժները: Տեղում կազմակերպվել է նաև համերգային ծրագիր, շախմատային մրցաշար: Ասկերանի շրջանի վարչակազմի կողմից էլ յուղանկար է նվիրաբերվել Երևանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչությանը:
«Սա մի նախաձեռնություն է, որը բոլորիս պարտավորեցնում է օգնության ձեռք մեկնել Արցախի մեր դպրոցներին, մանկապարտեզներին ու փոքրիկ արցախցիներին: Ես վստահ եմ, որ մոտ ապագայում Արցախի դպրոցներին օգնելու նախաձեռնությանը կմիանան նաև երևանյան այլ դպրոցներ, մանկապարտեզներ ու կազմակերպություններ: Մայր Հայրենիքի զորակցությունն Արցախին նաև նման կերպ է դրսևորվելու»,- նշել է Երևանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության պետ Գայանե Սողոմոնյանը:
Նշենք, որ «Օգնիր դպրոցիդ» ծրագրի շրջանակներում ,մինչ օրս մայրաքաղաքի դպրոցներին է փոխանցվել շուրջ 641 միլիոն դրամ: 302 միլիոն դրամ էլ փոխանցվել է «Օգնիր մանկապարտեզիդ» ծրագրին: