Դուբայը սկսում է աշխարհի ամենամեծ Dubai Reef նախագիծը` ուղղված կորալյան խութերի զարգացմանը
Դուբայը հայտարարել է ծովային խութերի զարգացման աշխարհի խոշորագույն Dubai Reef նախագծի մեկնարկի մասին՝ արձանագրելով առաջնահերթ քայլ էկոլոգիական պահպանման ճանապարհին: Համաձայն Դուբայի թագաժառանգ և Դուբայի գործադիր խորհրդի նախագահ Նորին Մեծություն Շեյխ Համդան բին Մուհամեդ բին Ռաշիդ Ալ Մաքթումի որոշման՝ Dubai Reef նախագիծը կղեկավարի Դուբայի էկոնոմիկայի և զբոսաշրջության (DET) գործակալությունը՝ Դուբայում կենդանի ջրային ռեսուրսների ձկնորսության կարգավորող կոմիտեի, Դուբայի պալատների, նավահանգիստների, մաքսային և ազատ գոտիների կորպորացիայի (PCFC) և Nakheel ընկերության հետ համագործակցությամբ:
Նախագիծը քաղաքային ծրագրի մաս է կազմում և ուղղված է ձկնային պաշարների ավելացմանը, կայուն ձկնորսությանն աջակցելուն և պարենային անվտանգության բարձրացմանը նպաստելուն: Dubai Reef նախագիծը նույնպես կենսական դեր կունենա ածխածնի արտանետումների նվազեցման և ծովային կենսաբազմազանության բարձրացման գործում: Քանի որ քաղաքը շարունակաբար ձգտում է հասնել Դուբայի տնտեսական օրակարգում՝ D33, շարադրված նպատակներին, այն է ամրապնդել Դուբայի վարկանիշը որպես առաջատար կայուն քաղաք, ուղենշային նախագիծը միտված է ավելի ամրապնդել էմիրության դիրքը՝ որպես համաշխարհային լավագույն երեք քաղաքներից մեկը:
«Շրջակա միջավայրի կարևորությունը առաջնային է Դուբայի համար է, և քաղաքն ամբողջությամբ լծված է դրա պահպանության գործին՝ որպես գերակա ռազմավարական առաջնահերթություն՝ ապահովելու կայուն ապագա գալիք սերունդների համար։ Համաշխարհային կլիմայական փոփոխությունների առաջացրած մարտահրավերներն ակնհայտ ճնշում են գործադրում վայրի բնության տարբեր ձևերի վրա, և Դուբայը հստակորեն ստանձնել է այդ ազդեցությունները չեզոքացնելու գործում նշանակալի աշխատանք կատարելու դերը, որը կխթանի մեր շրջակա միջավայրի՝ մասնավորապես կորալյան խութերի կայունությունը։ Կորալյան խութերը կարևոր բաղադրիչ են ծովային աշխարհի պահպանության գործում և ունեն և՛ տնտեսական, և՛ բնապահպանական նշանակություն։ Մենք ուրախ ենք տեսնելու այս խոստումնալից նախագծի մեկնարկը Դուբայում և նպաստելու կորալյան խութերի պահպանության գլոբալ ջանքերին»,- նշեց Շեյխ Համդան բին Մուհամեդ բին Ռաշիդ Ալ Մաքթումը։
Նախագծի մեկնարկը համընկավ ՄԱԿ-ի՝ Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի 28-րդ կոնֆերանսի հետ (COP28), որն անցկացվում էր Դուբայի Էքսպո քաղաք կենտրոնում նոյեմբերի 30-ից դեկտեմբերի 12-ը։ Dubai Reef նախագիծը Դուբայի՝ կայուն զարգացմանն ուղղված քայլերի ապացույցն է։ Այս մասին են վկայում նաև այնպիսի նախաձեռնությունները, ինչպիսին է համաքաղաքային Dubai Can շարժումը՝ նվիրված ծովային ֆլորայի և ֆաունայի պահպանությանը, ծովային կենսաբազմազանության ավելացմանը՝ ձգտելով դառնալ համաշխարհային առաջատար կայուն քաղաք։
«Dubai Can»-ը գործարկվել է 2022 թվականի փետրվարի 15-ին Հ.Հ. Շեյխ Համդան բին Մուհամեդ բին Ռաշիդ Ալ Մաքթումի կողմից՝ «Լիցքավորել կյանքի համար» նախաձեռնության հետ մեկտեղ, որի նպատակն է համայնքներին հնարավորություն տալ նվազեցնել մեկանգամյա օգտագործման պլաստիկ ջրի շշերի օգտագործումը: «Լիցքավորել կյանքի համար» արշավն իր մեկնարկից ի վեր հաջողությամբ կրճատել է այս շշերի օգտագործումը ավելի քան 15,5 միլիոն 500 մլ պլաստիկե ջրի շշերով: «Dubai Can»-ի ներքո մեկնարկած նորահայտ Dubai Reef նախագիծը ոչ միայն կխթանի ծովային աշխարհի պահպանությունը, այլև էապես կնպաստի ածխածնի կրճատմանը` կատարելապես համապատասխանելով COP28-ի թեմաներին և նպատակներին:
Ստեղծելով խութեր Դուբայի ափերին․ կարևոր ձեռքբերում
Dubai Reef նախագիծը մոնումենտալ նախաձեռնություն է, որը տեղակայում է տարբեր չափերի արհեստական խութերի մոդուլներ՝ ընդգրկելով ապշեցուցիչ 600 քառակուսի կիլոմետր մակերես Դուբայի մաքուր ջրերում: Այս խութերի մանրակրկիտ դիզայնը գերազանցում է ընդհանուր ծավալով 400,000 խորանարդ մետրը, տարեկան ավելի քան յոթ միլիոն տոննա ածխածին որսալու գնահատված հնարավորությամբ: Ածխածնի ներգրավումից դուրս այս նախագիծը առանցքային դեր է խաղում կորալային խութերի միջավայրի վերականգնման, ափամերձ տարածքների պաշտպանության և Դուբայի առափնյա ծովային կենսաբազմազանության վերածննդի գործում:
Առաջընթացի փուլերը. չորս մասից բաղկացած ճանապարհորդություն
Dubai Reef նախագիծը նախատեսվում է ծավալվել չորս փուլով, որոնցից յուրաքանչյուրը նպաստում է դրա հաջողությանը և էկոլոգիական ազդեցությանը: Dubai Reef նախագծի տեղակայումը կսկսվի 2024 թվականի 1-ին եռամսյակի վերջում և նախատեսվում է ավարտին հասցնել չորս տարվա ընթացքում: Ծրագիրը հիանալի կերպով համընկնում է COP28-ի կայունության նպատակների և ռազմավարությունների հետ՝ հետագայում ամրապնդելով Դուբայի դիրքը՝ որպես բնապահպանական պատասխանատվության և նորարարության համաշխարհային առաջատար:
Բնապահպանական և սոցիալ-տնտեսական ազդեցություն. համապարփակ մոտեցում
Բնապահպանական տեսանկյունից նախագիծը խոստանում է պահպանել և պաշտպանել առափնյա ենթակառուցվածքները: Այն պատրաստվում է դառնալ ծովային կյանքի կենտրոն՝ առաջարկելով ապրելավայր ծովային բազմազան տեսակների համար, ներառյալ սպունգները, ոստրեները, կակղամորթերը, խեցգետինները, ծովային աստղերը, ծովային ոզնիները և տարբեր ձկները: Էկոլոգիապես կապված հարակից ծովային բուսականության հետ՝ այն առանցքային դեր է խաղում Պարսից ծոցի վրա կլիմայի փոփոխության հետևանքների դեմ պայքարում:
Բնապահպանական օգուտներից բացի, Dubai Reef-ն ունի նաև խորը սոցիալ-տնտեսական ազդեցություն: Այն ստեղծում է աշխատատեղերի հնարավորություններ, մեծացնում է ծովային հանգստի գործունեության գրավչությունը և խթանում է սննդի կայուն աղբյուրները՝ ԱՄԷ-ի պարենային անվտանգության ռազմավարությանը համահունչ: Ավելին, այն պահպանում և բացահայտում է տեղական մշակույթը, ներգրավելով ներդրողներին և խթանելով շահագրգիռ կողմերի համագործակցությունն ու գործընկերությունը:
Քանի որ ծովի պահպանությունը ԱՄԷ-ում առաջնահերթություն է, Dubai Reef-ը համահունչ է ԱՄԷ-ի 2019-2030թթ Կայուն ձկնորսության ազգային շրջանակին, որը մեկնարկել է Կլիմայի փոփոխության և շրջակա միջավայրի նախարարության (MoCCAE) և Աբու Դաբիի Շրջակա միջավայրի գործակալության, EAD կողմից և նպատակ ունի մեծացնելու երկրի ձկնային պաշարները և նվազեցնելու գերձկնորսության ազդեցությունը ԱՄԷ-ի ծովային միջավայրի վրա: