ՄԵԿ ՏԱՐՎԱ ԸՆԹԱՑՔՈՒՄ ՀՀ-ՈՒՄ ՇՐՋԱՆԱՌՈՒԹՅԱՆ ՄԵՋ ԳՏՆՎՈՂ ՔԱՐՏԵՐԻ ՔԱՆԱԿՆ ԱՎԵԼԱՑԵԼ Է 27.5%-ՈՎ
ՀՀ կենտրոնական բանկի տվյալների համաձայն ՀՀ տարածքում վճարային քարտերով 2009թ. ընթացքում իրականացվել է 428 մլրդ դրամի 8848052 գործառնություն: Այդ թվում` քարտերով անկանխիկ վճարումների ծավալը կազմել է մոտ 31 մլրդ դրամ: Նշված անկանխիկ գործառնությունների ծավալում ինտերնետ միջավայրում իրականացված գործառնությունների ծավալը կազմել է 5.5 մլրդ դրամ (այդ թվում` էլեկտրոնային առևտուր` 1.6 մլրդ դրամ, քարտից-քարտ փոխանցումներ` 4 մլրդ դրամ):
2009թ. տարեվերջի դրությամբ հաճախորդներին վճարային քարտերի տրամադրումը կամ դրանց սպասարկումը իրականացվել է ՀՀ տարածքում գործող 21 առևտրային բանկերի կողմից: Ընդ որում` 19 առևտրային բանկեր անդամակցում են «ԱրՔա» քարտերով վճարումների միասնական համակարգին:
Հաշվետու ժամանակահատվածում քարտերի սպասարկման նպատակով տեղադրվել են 164 նոր ավտոմատ գանձման մեքենաներ և 2009թ. վերջի դրությամբ դրանց ընդհանուր քանակը կազմել է 702: Այդ թվում` «ԱրՔա» վճարային քարտերի սպասարկումը իրականացվում է 603 ավտոմատ գանձման սարքավորումների միջոցով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում քարտերով իրականացված անկանխիկ վճարումների ծավալը (այդ թվում նաև ինտերնետ գործառնությունները) կազմել են քարտային գործառնությունների մոտ 7%-ը: Ընդհանուր առմամ քարտերով անկանխիկ գործառնությունների ծավալը ավելացել է 19%-ով:
Տարեվերջի դրությամբ շրջանառության մեջ գտնվող քարտերի ընդհանուր քանակը կազմել է 579431, որը 2008թ. վերջի համեմատությամբ ավելացել է 27.5%-ով (125074 քարտով): Ընդ որում «ԱրՔա» քարտերի քանակը 2008թ. համեմատ ավելացել է 40.9%-ով (81974 քարտով) և կազմել 282164: Միջազգային քարտային համակարգերի քարտերի քանակն ավելացել է 17%-ով (43100 քարտով), այդ թվում`  ՙVisa-ն` 21.5%-ով (35695 քարտով) և կազմել 201589, իսկ Master Card-ը` 27.9%-ով (13339 քարտով) և կազմել 61108: Միջազգային այլ քարտերի քանակը նվազել է 14.7-%-ով (5934 քարտով):
Քարտերով իրականացված գործառնությունների ընդհանուր ծավալը 2008թ. համեմատ ավելացել է 31.2%-ով (101.8 մլրդ դրամով), իսկ քանակը` 34.3%-ով (2261918):
Շրջանառության մեջ գտնվող «ԱրՔա» քարտերով իրականացվել է 4177660 գործառնություն` 173 մլրդ դրամ ծավալով: «ԱրՔա» քարտերով կատարված
գործառնությունների ծավալը 2008թ. համեմատ ավելացել է մոտ 47%-ով (55.8 մլրդ դրամով),իսկ քանակը` 43%-ով (1261768-ով):
ՀՀ տարածքում մեկ վճարային քարտով իրականացված ամսական կանխիկացման գործառնությունների ծավալը կազմել է մոտ 62 հազ. դրամ, իսկ անկանխիկը` 5 հազ. դրամ, (քանակը` համապատասխանաμար կազմել է 1.2 և 0.1): Նշված ցուցանիշները նախորդ տարվա համեմատ պահպանվել են նույն մակարդակում: