ՆԵՐԴՐՈՂՆԵՐԸ ԵՎՐՈՊԱՆ ԴԻՏՈՒՄ ԵՆ ՈՐՊԵՍ ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅԱՆ «ԹՈՒՅԼ ՕՂԱԿ»
Յուրաքանչյուր հինգ միջազգային ներդրողներից երեքը կարծում են, որ համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամն արդեն ավարտվել է, և համաշխարհային տնտեսությունն, ընդհանուր առմամբ, կայունացել է: Միևնույն ժամանակ, վեց ներդրողներից միայն մեկն է վստահություն հայտնել, որ համաշխարհային տնտեսությունը դրսևորում է աճման միտում: Այսպիսին են Bloomberg լրատվական գործակալության կողմից իրականացված հարցման արդյունքները, որին մասնակցել են շուրջ 1408 ներդրողներ:
Հարցման արդյունքների համաձայն միջազգային ներդրողների 41%-ը սպասում է համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի երկրորդ ալիքին, որն, այս ներդրողների գնահատմամբ, կարող է ուղեկցվել մի շարք երկրներում պետական պարտքի շուրջ ծագած լուրջ խնդիրներով և անգամ դեֆոլտով: Հատկանշական է, որ ներդրողները երկու երրորդը վստահություն է հայտնել, որ Հունաստանի դեֆոլտն անխուսափելի է, իսկ առավել մեծ թվով ներդրողներ համաշխարհային տնտեսության «թույլ օղակ» են համարել Եվրոպան:
2011 թվականի համար ներդրողների զգալի մասը համաշխարհային տնտեսության վերականգնման գործընթացում առավել մեծ կարևորություն են տվել պետական պարտատոմսերի շուկայում գրացվող դրական միտումներին: