ԱՅՍՕՐ ԱՐԴԵՆ FACEBOOK-Ը ԳՆԱՀԱՏՎՈՒՄ Է 65 ՄԼՐԴ ԴՈԼԱՐ
Աշխարհի ամենատարածված սոցիալական կայքի շուկայական արժեքը միայն այս տարվա ընթացքում աճել է շուրջ 30%-ով: Ներկայումս Facebook-ն արժե 65 մլրդ դոլար: Այսպիսին է General Atlantic ներդրումային հիմնադրամի վերլուծաբանների գնահատականը: Նշենք, որ այս ներդրումային հիմնադրամը հետաքրքրված է Facebook-ի բաժնետոմսերի 0,1%-ի (2,5 մլն բաժնետոմս) ձեռքբերմամբ:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա հունվարին Facebook-ը կրկին հայտնվել էր ներդրողների որոշակի խմբի ուշադրության կենտրոնում: Այդ ժամանակ սոցիալական կայքն իր բաժնետոմսերի վաճառման ճանապարհով ներդրողներից ներգրավել էր շուրջ 1,5 մլրդ դոլար: Այս գումարի մեկ երրորդը սոցիալական կայքն ապահովել էր ԱՄՆ սահմաններում` Goldman Sachs բանկի և DST Global ներդրումային հիմնադրամի միջոցով, իսկ մնացյալ 1 մլրդ դոլարն ընկերությունը ներգրավել էր ԱՄՆ սահմաններից դուրս գործունեություն ծավալող ներդրողներից` Goldman Sachs-ի օգնությամբ:
Ըստ վերլուծաբանների, 2010թ.-ի ընթացքում Facebook-ն աշխատել է շուրջ 2 միլիարդ դոլար: Կանխատեսվում է, որ 2012թ.-ին Facebook-ի հասույթը կաճի շուրջ երկու անգամ և կկազմի 5.74 միլիարդ դոլար: Սպասվում է, որ արդեն 2015թ.-ին Facebook-ի կապիտալիզացման մակարդակը կկազմի մոտ 200 միլիարդ դոլար, և Facebook-ը կզբաղեցնի համաշխարհային ինտերնետ-գովազդային շուկայի 20%-ը:
Հիշեցնենք, որ 2012թ.-ին Facebook-ը նախատեսում է իրականացնել IPO (Արժեթղթերի առաջնային տեղաբաշխում):