FANNIE MAE ԵՎ FADDIE MAC ՀԵՓՈԹԵՔԱՅԻՆ ՀՍԿԱՆԵՐԸ ԿՍՏԱՏՆԱՆ 363 ՄԼՐԴ ԴՈԼԱՐԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
Ամերիկյան խոշորագույն հիփոթեքային Fannie Mae և Freddie Mac գործակալությունների հատկացված պետական աջակցության ծավալները առաջիկա երեք տարիների կտրվածքով կարող են կազմել 363 մլրդ դոլար:ԱՄՆ բնակարանային ֆինանսավորման դաշնային գործակալության վերլուծաբանների գնահատմամբ` 2013 թվականին այս երկու ընկերություններին տրամադրված ֆինանսական աջակցության ծավալները կտատանվեն 221-363 մլրդ դոլարի սահմաններում: Նշենք, որ Fannie Mae և Freddie Mac գործակալություններին պետական աջակցության ծրագրի շրջանակներում արդեն իսկ հատկացվել է 148 մլրդ դոլար:
Հատկանշական է, որ ամերիկյան կառավարության որոշման համաձայն հիփոթեքային Fannie Mae և Freddie Mac գործակալությունները այս տարի լքել են Նյու-Յորքի ֆոնդային բորսան (NYSE): Ամերիկյան ֆինանսական շուկայի այս երկու հսկաների սովորական բաժնետոմսերն այլևս չեն շրջանառվում NYSE բորսայում: Կառավարության այս որոշումը պայմանավորված է եղել համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պայմաններում Fannie Mae և Freddie Mac հիփոթեքային գործակալությունների լուրջ ֆինանսական խնդիրներով:
Հիշեցնենք, որ Fannie Mae և Freddie Mac հիփոթեքային գործակալությունները առանցքային դեր են խաղում ԱՄՆ հիփոթեքային ֆինանսավորման համակարգում: Այս երկու ընկերություններին բաժին է ընկնում ԱՄՆ հիփոթեքային վարկերի համախառն ծավալի գրեթե կեսը: Եվ եթե ճգնաժամի պայմաններում այս ընկերություններին աջակցության ձեռք չմեկներ ԱՄՆ կառավարությունը, ապա, հավանաբար, հիփոթեքային հսկաները կսննկանային: