ԱՄԵՐԻԿՅԱՆ GOLDMAN SACHS ԲԱՆԿԸ ԳՐԱՆՑԵԼ Է ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ՑՈՒՑԱՆԻՇՆԵՐԻ ԶԳԱԼԻ ԱՆԿՈՒՄ
Ամերիկյան խոշորագույն բանկերից մեկը` Goldman Sachs-ն, ամփոփել է ընթացիկ տարվա երրորդ եռամսյակի իր գործունեության ֆինանսական արդյունքները: Հրապարակած տվյալների համաձայն` հաշվետու եռամսյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ բանկի զուտ շահույթը կրճատվել է շուրջ 40%-ով և կազմել 1,9 մլր դոլար: Մեկ բաժնետոմսի դիմաց բանկի զուտ շահույթը կազմել է 2,98 դոլար: Հաշվետու եռամսյակում Goldman Sachs-ի հասույթը կրճատվել է 28%-ով և կազմել շուրջ 9 մլրդ դոլար: Չնայած հիմնական ֆինանսական ցուցանիշների անկմանը` բանկի եռամսյակային արդյունքները գոհացուցիչ են: Նշենք, որ հաշվետու եռամսյակի համար վերլուծաբանները կանխատեսել էին զուտ շահույթի առավել ցածր մակարդակ:
Հատկանշական է, որ 2009 թվականի երրորդ եռամսյակը բանկն ամփոփել են առավել լավ ցուցանիշներով: Բանկի զուտ շահույթը կազմել էր շուրջ 3 մլրդ դոլար, իսկ հասույթը` 12,37 մլրդ դոլար: