ԱՄՀ-Ն ԵՎ ՀԲ-Ն ԿՓՈՐՁԵՆ ԿԱՆԳՆԵՑՆԵԼ «ԱՐԺՈՒԹԱՅԻՆ ՊԱՏԵՐԱԶՄԸ»
Արտարժութային փոխարժեքների շուրջ ծավալվող վեճերը կարող են զգալի բացասական ազդեցություն ունենալ համաշխարհային տնտեսության վրա: Նման հայտարարությամբ հանդես են եկել Արժույթի Միջազգային Հիմնադրամի (ԱՄՀ) ղեկավար Դոմինիկ Սթրոս-Կանը և Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) նախագահ Ռոբերտ Զելնիկը: Այս խնդիրը ներկայումս գտնվում է համաշխարհային ֆինանսական շուկայում իրենց անփոխարինելի դերն ու նշանակությունն ունեցող ԱՄՀ-ի և ՀԲ-ի ուշադրության կենտրոնում, և այն այսօր մեկնարկող ԱՄՀ և ՀԲ ներկայացուցիչների համատեղ խորհրդաժողովի շրջանակներում քննարկվող կարևոր հարցերի շարքում է:
Դոմինիկ Սթրոս-Կանի խոսքերով` շատ երկրներ այսօր իրենց ազգային արժույթը դիտարկում են որպես զենք, ինչը չի կարող լավ ազդեցություն ունենալ համաշխարհային տնտեսության վրա: ՀԲ նախագահն իր հերթին նշել է, որ երկրների միջև ծագած «արժութային պատերազմը» արագ լուծում պահանջող խնդիր է, և միջազգային կառույցները պետք է փորձեն արգելել տարաբնույթ արժութային վեճերը:
Նշենք, որ «արժութային պատերազմ» հասկացությամբ առաջին հերթին բնութագրվում են Չինաստանի և Ճապոնիայի կառավարությունների վարած քաղաքականությունները: Մասնավորապես, Չինաստանն ամեն կերպ ձգտում է հասնել ազգային արժույթի փոխարժեքի կրճատման, իսկ Ճապոնիայի կառավարությունը վերջին շաբաթների ընթացքում անցում է կատարել իր ազգային արժույթի դիրքերի արհեստական թուլացման: Այս երկու երկրներն էլ իրենց որդեգրած քաղաքականության վերաբերյալ ունեն մարտական տրամադրվածություն: