ԱՄՀ-Ն ԻՐԱՔԻՆ ԿՏՐԱՄԱԴՐԻ 471,1 ՄԼՆ ԴՈԼԱՐԻ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
Արժույթի Միջազգային Հիմնադրամը (ԱՄՀ) մտադիր է որպես ֆինանսական աջակցություն Իրաքին տրամադրել 471,1 մլն դոլար: Ինչպես նշվում է ԱՄՀ տարածած պաշտոնական հաղորդագրության մեջ` ֆինանսական աջակցության փաթեթը հաստատվել է, չնայած այն հանգամանքին, որ այս երկրի կառավարությունը չի կատարել ԱՄՀ որոշ պահանջներ` կապված ֆինանսական աջակցության ծրագրի շրջանակներում փոխանցված նախորդ տրանշներին հետ: Նշենք, որ ԱՄՀ-ն, միևնույն ժամանակ, երկարաձգել է Իրաքին տրամադրվող ֆինանսական աջակության ծրագրի ժամանակացույցը` հասցնելով այն մինչև 2012 թվականի հունիս ամիսը: Ֆինանսական փաթեթի ընդհանուր ծավալը ներկայումս կազմում է 1,7 մլրդ դոլար:
ԱՄՀ վերլուծաբանների խոսքերով` տրամադրվող ֆինանսական միջոցները կօգնեն Իրաքին հնարավորին չափով պահպանել մակրոտնտեսական կայունություն` արտաքին և ներքին անհավասարակշռությունների պայմաններում, և միաժամանակ իրականացնել միջոցառումներ` ուղղված երկրում տնտեսական հիմնական ինստիտուտների կայացմանը: