ՏՀԶԿ-Ն ԿԱՆԽԱՏԵՍՈՒՄ Է ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅԱՆ ԿՏՐՈՒԿ ԱՃ
2010 թվականի համար Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպությունը (ՏՀԶԿ) կանխատեսում է համաշխարհային տնտեսության աճ` 4,6%-ի շրջանակներում: Հատկանշական է, որ տնտեսական աճի կանխատեսվող այս մակարդակը գերազանցում են մինչճգնաժամային հինգ տարիներին համաշխարհային տնտեսությունում գրանցված տնտեսական աճի ցուցանիշի միջին մակարդակը: 2003-2007 թվականներին համաշխարհային տնտեսության միջին տարեկան աճը կազմել է 3,6%: 2011 թվականի համար ՏՀԶԿ վերլուծաբանները կանխատեսել են համաշխարհային տնտեսոթյան 4,5% աճ:
ՏՀԶԿ զեկույցում ներկայացված կանխատեսումների համաձայն 2011-2015 թվականներին համաշխարհային տնտեսության տարեկան միջին աճը կկազմի 3,7%, ընդ որում համաշխարհային տնտեսության աճն առավելապես կապահովեն զարգացող շուկաները:
Տնտեսության գերտաքացումից խուսափելու նպատակով ՏՀԶԿ վերլուծաբանները Չինաստանին և Հնդկաստանին խորհուրդ են տալիս վարել զսպող դրամավարկային քաղաքականություն, իսկ զարգացած երկրներին առաջարկում են միջոցառումներ ձեռնարկել պետական պարտքի պակասուրդի ծավալների կրճատման ուղղությամբ: