ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԱՐԺՈՒԹԱՅԻՆ ՇՈՒԿԱՅՈՒՄ ԱՌԵՎՏՐԻ ՇՐՋԱՆԱՌՈՒԹՅՈՒՆՆ ՕՐԱԿԱՆ ԳԵՐԱԶԱՆՑՈՒՄ Է 4 ՏՐԻԼԻՈՆ ԴՈԼԱՐԸ
Միջազգային արժութային շուկայում առևտրի շրջանառությունն օրական գերազանցում է 4 տրիլիոն դոլարը, ընդ որում արժութային շուկայի առևտրի շրջանառության ծավալների զգալի աճ ապահովել են հիմնականում անցումային և առավելապես արտադրության վրա հիմնված տնտեսությամբ երկրները: Ինչ վերաբերում է միջազգային արժութային շուկայում առևտրի շրջանառության աճին, ապա այն նախ և առաջ պայմանավորված է ներդրողների ակտիվության վերականգնամամբ, ինչպես նաև հեջ-ֆոնդերի գործունեության տարածմամբ ու համակարգչային թրեյդինգի ընդլայնմամբ:
Bank of International Settlements-ի համապատասխան վերլուծության համաձայն` 2007 թվականի համեմատությամբ միջազգային արժութային շուկայում առևտրի շրջանառության ծավալներն աճել են շուրջ 20%-ով: Որպես համաշխարհային ֆինասատնտեսական ճգնաժամի հետևանք, միջազգային արժութային շուկայում գրանցված նոր միտում վերլուծաբանները ներկայացնում են այն փաստը, որը ներդրողներն այնքան էլ շատ չեն հետաքրքրված աշխարհի խոշորագույն շուկաներով (ԱՄՆ, Ճապոնիա, Եվրոպա) և առավելապես կենտրոնացած են փոքր շուկաներում` իրականացնելով գործարքներ այլ արտարժույթներով: