ԱՄՆ ԲԱՆԿԵՐԸ ՀԵՏ ԵՆ ՎԵՐՑՆՈՒՄ ՀԻՓՈԹԵՔԱՅԻՆ ՎԱՐԿԵՐՈՎ ՏՐԱՄԱԴՐՎԱԾ ԲՆԱԿԱՐԱՆՆԵՐԸ
2010 թվականին ամերիկյան բանկերը և վարկային կազմակերպությունները որպես սեփականություն «կուտակել» են շուրջ 1,05 մլն օբյեկտ` բնակելի անշարժ գույքի ոլորտում: Վերջիններս պատկանել են այս կառույցների այն հաճախորդներին, ովքեր չեն կարողացել ժամանակին մարել իրենց հիփոթեքային վարկը: RealtyTrac ընկերության տվյալներով` սա ռեկորդային ցուցանիշ է ամերիկյան հիփոթեքային շուկայի պատմության ողջ ընթացքում: Նշենք, որ նախորդ ռեկորդն ամերիկյան վարկային կազմակերպություններն ու բանկերը սահմանել էին 2009 թվականին` բռնագրավելով 918 հազար անշարժ գույքի օբյեկտ:
Հատկանշական է, որ 2010 թվականի միայն դեկտեմբերին ԱՄՆ քաղաքացիները, իրենց հիփոթեքային վարկերի պայմանները ժամանակին չկատարելու պատճառով, բանկերին և վարկային կազմակերպություններին վերադարձրել են 69 847 տուն:
Վերլուծաբանների գնահատմամբ, ամերիկյան հիփոթեքային շուկայում ստեղծված ներկայիս իրավիճակը պայմանավորված է այս երկրում սահմանված գործազրկության բարձր մակարդակով (շուրջ 10%):