ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ – ՍՏՈՐԱԳՐՎԵԼ Է ԲԱՆԿԻ ԻՆՍՏԻՏՈՒՑԻՈՆԱԼ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ԾՐԱԳԻՐԸ
ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ից տեղեկացնում են, որ երեկ` հուլիսի 22-ին, բանկի կենտրոնական գրասենյակում, ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ի վարչության նախագահ, գործադիր տնօրեն Աշոտ Օսիպյանը եւ կանադական CRC Sogema /Սի էռ սի Սոջեմա/ խորհրդատվական ընկերության ֆինանսական տնօրեն Պոլ Դյուսեն ստորագրել են ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ի ինստիտուցիոնալ զարգացման ծրագիրը:
Դեռեւս 2008թ. հոկտեմբերին, երբ Վերակառուցման եւ Զարգացման Եվրոպական Բանկը /ՎԶԵԲ/ եւ ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ը ստորագրեցին ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ի կապիտալում ՎԶԵԲ-ի մասնակցության պայմանագիրը, այն նախատեսում էր նաեւ ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ի ինստիտուցիոնալ զարգացման ծրագրի իրագործում Վերակառուցման եւ Զարգացման Եվրոպական Բանկի ֆինանսավորմամբ: Հայտարարված միջազգային մրցույթի արդյունքում ծրագրի իրականացնող ընտրվեց կանադական National Bank of Canada /Նեյշընըլ բենկ օֆ Կանադա/ բանկի գործընկեր CRC Sogema /Սի էռ սի Սոջեմա/ խորհրդատվական ընկերությունը: Առաջիկա երկու տարիների ընթացքում հիշյալ ընկերությունը ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ի ինստիտուցիոնալ զարգացման ծրագրի շրջանակներում աշխատանքներ կիրականացնի ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ի կորպորատիվ կառավարման, մարդկային ռեսուրսների կառավարման, բանկի գործնական զարգացման, ռիսկերի կառավարման եւ ներքին համակարգերի, ռազմավարության զարգացման եւ այլ ոլորտներում: Ծրագրի անբաժանելի մաս է կազմում եւ կարեւոր բաղադրիչ է նաեւ հատուկ ուսուցումների եւ վերապատրաստումների իրականացումը, որոնք ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ի աշխատակիցների համար կազմակերպվելու են կանադական National Bank of Canada բանկում: Ծրագրի իրականացման փուլում ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ում մշտապես աշխատելու է երկարաժամկետ եւ կարճաժամկետ փորձագետներից բաղկացած խորհրդատվական խումբ: