ՀԲ – ՎԵՐՋԻՆ ՏԱՍՆԱՄՅԱԿՈՒՄ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԳՐԱՆՑՎԵԼ Է ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԿԱՅՈՒՆ ԱՃ , ՈՐՆ ՈՒՂԵԿՑՎԵԼ Է ԱՂՔԱՏՈՒԹՅԱՆ ԿՐՃԱՏՄԱՄԲ
Համաշխարհային բանկը (ՀԲ) հրապարակել է վերջին 10 տարիների ընթացքում Հայաստանում իր գործունեության հիմնական նպատակադրումները և ՀԲ խմբի անդամ հանդիսացող Միջազգային զարգացման ասոցիացիայի (IDA, The International Development Association) կողմից իրականացված ծրագրերի ամփոփ արդյունքները, որոնց համաձայն ՀԲ-ն, նպատակ ունենալով նպաստել մեր երկրում տնտեսական աճի բարձր տեմպերի սահմանմանը, զμաղվածության մակարդակի բարձրացմանը, աղքատության հաղթահարմանը և սոցիալական ծառայությունների որակի բարելավմանը, մի շարք  սոցիալական ծրագրերի իրագործման նպատակով տրամադրել է ֆինանսական միջոցներ: ՄԵր երկրում շուկայական տնտեսության կայացման և տնտեսական ակտիվության ձևավորման նպատակով ՀԲ-ն տրամադրել է կառուցվածքային բարեփոխումների հինգ վարկ, որոնցից չորսը տրամադրվել են երկրում աղքատության հաղթահարմանն ուղղված ծրագրերի ֆինանսավորման նպատակով, իսկ մեկը` որպես զարգացման քաղաքականության վարկ:
ՀԲ հրապարակած տվյալների համաձայն վերջին տասնամյակում Հայաստանում գրանցվել է տնտեսական կայուն աճ, որն ուղեկցվել է աղքատության կրճատմամբ, մասնավորապես 1999 թվականին աղքատության մակարդակը Հայաստանում կազմել է 56%, 2004 թվականին` 35%, իսկ 2007 թվականի արդյունքներով աղքատության մակարդակը Հայաստանում կազմել է 25%: Այս տարիների ընթացքում երկրում աղքատության հաղթահարման ծրագրերի մշակման, ինչպես նաև պետության կողմից իրականացվող մի շարք սոցիալական ծրագրերի ֆինանսավորման նպատակով ՀԲ-ն Հայաստանին տրամադրել է ավելի քան  650,000 դոլար, որի շուրջ երկու երրորդը տրամադրվել է վերջին հինգ տարիների ընթացքում: