– ՀՀ ԱԱՊ նախագահ Մարտին Սարգսյանի տեղեկատվությունը հայ–խորվաթական գործարար համաժողովի և ՀՀ ԱԱՊ ու Խորվաթիայի տնտեսական պալատի միջև կնքված  համագործակցության համաձայնագրի մասին։
– Մարզային ԱԱՊ-ների նախագահների տեղեկատվությունը 2007-ից մինչև 2009թ. հունիսը    իրականացված միջոցառումների մասին
– Գարի Հ Բեդյանին (Gary H Bedian) ՀՀ ԱԱՊ պատվավոր անդամ շնորհելու մասին
– Ուկրաինայի Ղրիմի Ինքնավար Հանրապետությունում ՀՀ ԱԱՊ-ի ներկայացուցչություն բացելու մասին։
– «PANARMENIAN EXPO-2009» ցուցահանդեսի կազմակերպման ընթացքի մասին
– Հայաստանի պատվիրակության մասնակցությունը 2009թ. սեպտեմբերի 3-6   Մոսկվայում կայացած 5-րդ համաշխարհային արհեստագործության փառատոնին։
ՀՀ ԱԱՊ նախագահ Մ. Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ 2009թ. սեպտեմբերի 7-10 Խորվաթիայում էր գտնվում Հայաստանի գործարարների պատվիրակությունը։ Միջոցառումը կազմակերպվել էր Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի Խորվաթիայի Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում։
ՀՀ առևտրաարդյունաբերական և Խորվաթիայի տնտեսական պալատների հետ համատեղ 2009թ. սեպտեմբերի 8-ին Զագրեբում կազմակերպվել է հայ–խորվաթական գործարար համաժողով, որին մասնակցել են երկու երկրների ավելի քան երեք տասնյակ գործարարներ։ Հայաստանի գործարարների պատվիրակության կազմում էին տնտեսության տարբեր ոլորտները ներկայացնող և արտահանման ներուժ ունեցող մեկ տասնյակից ավելի ընկերությունների ղեկավարներ։ Համաժողովի բացմանը մասնակցել են երկու երկրների նախագահները։ Գործարարների հանդիպումների ընթացքում քննարկվեցին փոխշահավետ համագործակցության հարցեր։
ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի և Խորվաթիայի տնտեսական պալատի միջև կնքվել է համագործակցության համաձայնագիր, որում ամրագրվել են երկու երկրների գործարարների համագործակցությանն օժանդակող մի շարք դրույթներ. տեղեկատվության փոխանակում, գործարար համաժողովների կազմակերպում, տեխնիկական համագործակցության ծավալում նաև առևտրային արբիտրաժի ասպարեզում և այլն։
ՀՀ ԱԱՊ նախագահությունը   ընդունեց նաև հետևյալ որոշումները՝
– Հայաստանում ներդրումային ծրագրերի իրականացման գործում զգալի աջակցություն ցուցաբերելու և Հայաստանի Հանրապետության առևտրաարդյունաբերական պալատի հետ սերտ համագործակցության համար Գարի Հ. Բեդյանին շնորհել ՀՀ ԱԱՊ–ի պատվավոր անդամ։
– Բացել Հայաստանի Հանրապետության առևտրաարդյունաբերական պալատի ներկայացուցչություն  Ուկրաինայի Ղրիմի Ինքնավար Հանրապետությունում և Ռաֆայել Ստյոպայի Հակոբյանին նշանակել ՀՀ ԱԱՊ–ի ներկայացուցիչ։