ՀԱՅԱՍՏԱՆՅԱՆ ՇՈՒԿԱՅՈՒՄ ՎԱՃԱՌՎՈՂ ԱՊՐԱՆՔՆԵՐԻ ՎՐԱ «Հ01» ԿՈԴԸ ՊԵՏՔ Է ՓՆՏՐԵԼ
Ստանդարտների համաշխարհային օրվա կապակցությամբ այսօր ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանի, կառավարության այլ անդամների ուղեկցությամբ եղավ էկոնոմիկայի նախարարության ստանդարտների ազգային ինստիտուտում: Նա շրջեց  լաբորատորիայում, ծանոթացավ աշխատանքների ընթացքին:
Լրագրողների հետ զրույցում ինստիտուտի տնօրեն Ենոք Ազարյանն ասաց, որ ներկայում ստանդարտացման ոլորտում առկա հիմնական խնդիրները վերաբերում են լաբորատորիաներին: Այդ ոլորտում այսօր, բացի ազգային ինստիտուտից, գործում է եւս մոտ 20 այդպիսի ընկերություն: Ինստիտուտի տնօրենը վստահեցնում է, որ ստանդարտների ամենաբարձրակարգ լաբորատորիան այս ինստիտուտում է: Այստեղ համապատասխան սերտիֆիկացման գործընթացներ են անցնում հիմնականում խոշոր եւ բարձր վարկանիշ ունեցող ընկերությունները, մասնավորապես, գինի եւ կոնյակ արտահանողները, քանի որ այս ինստիտուտի կողմից ստանդարտները սահմանված են բավականին խիստ: Միեւնույն ժամանակ այստեղ տրված հավաստագրերը ճանաչվում են եվրոպական համապատասխան մարմինների կողմից, եւ հավելյալ փորձարկումների իրականացման անհրաժեշտություն չի առաջանում: Այստեղ սերտիֆիկացման գործընթացը չեն անցնում ցածրորակ որակ ունեցող արտադրանքները: «Հ01» կոդը կրող ապրանքատեսակների որակին տրվում է բավարար երաշխիք: Իսկ շատ ընկերություններ, խուսափելով այդպիսի խիստ ստանդարնտերից, սերտիֆիկացման գործընթացներն անցնում են մասնավոր ընկերություններում, որոնց մոտ դա ավելի հեշտ է: Տարեվերջին սպասվում է սերտիֆիկացման մարմինների նոր հավատարմագրում, ինչի արդյունքում կվերանայվի, թե որ ընկերությունները կարող են շարունակել իրենց գործունեությունն այդ ոլորտում:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի դիտարկմամբ` ստանդարտացման ոլորտում դեռ բազմաթիվ խնդիրներ կան. ստանդարտները կան, սակայն խնդրահարույց է դրանց կիրարկումը: Նա վստահեցրեց, որ ջանքեր չեն խնայվում ԻՍՕ ստանդարտները Հայաստանում ներդրնելու: Այժմ Հայաստանը, նրա խոսքով, լուրջ բարեփոխումների ճանապարհին է: