ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ՃԳՆԱԺԱՄԸ ՉԻ ՎՆԱՍԵԼ «ՀԱՐԱՎԿՈՎԿԱՍՅԱՆ ԵՐԿԱԹՈՒՂԻ» ԸՆԿԵՐՈՒԹՅԱՆԸ
Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը ոչ մի կերպ չի անդրադարձել «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ -ի աշխատանքների վրա: Չնայած համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամին` ընկերությունում ոչ մի աշխատատեղ չի կրճատվել, հակառակը` 700-ով ավելացել է դրանց թիվը, իսկ միջին աշխատավարձը հասցվել 116 հազար դրամի: Չեն բարձրացվել նաեւ երկաթուղու սակագաները` չնայած էլէեկտրաէներգիայի գների բարձրացմանը:
Հայաստանի ներքին բեռնափոխադրումները այս տարվա առաջին 9 ամիսներին 2008-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել են 34, իսկ արտաքին բեռնափոխադրումների ծավալը նվազել է 51 տոկոսով: Ընկերության արտաքին ուղեւորափոխադրումների թիվը անցած տարվա նշված ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 43 տոկոսով, դեպի Բաթում ուղաեւորափոխադրումներն ավելացել են 2,5 անգամ: 36 տոկոսով ավելացել է նաեւ ընկերության  ներքին ուղեւորափոխադրումների ծավալը: Այսօր այս մասին լրագրողներին տեղեկացրեց «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության գլխավոր տնօրեն Շեւքեթ Շայդուլինը
Կոնցեսիոն պայմանագրով նախատեսված բոլոր աշխատանքները կատարվել են: Բյուջեով նախատեսված գումարի ծախսային մասն իրականացվել է 94 տոկոսվ: Այս տարի պլանավորված 3 մլրդ 300 մլն ռուբլուց 9 ամիսների ընթացքում ներդրումները կազմել են 2 մլրդ 256 մլն: Ներդրումների 70 տոկոսն ուղղված է ծառայություների եւ ենթակառուցվածքների որակի բարձրացմանը: 2008- 2010 թվականը ընկերությունն իր ներդրումների ծավալը կհասցնի շուրջ 5 մլրդ 200 մլն ռուբլու:
Շ. Շայդուլինը տեղեկացրեց նաեւ, որ հայաստանյան մի շարք կայարաններում արդեն ավարտվել են վերանորոգման աշխատանքները, ամբողջությամբ վերականգնվել է 35 կմ երկաթգիծ, փոխվել` 15 կմ: