ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՄԱՔՍԱՅԻՆ ԲԱՐԵՓՈԽՈՒՄՆԵՐԻ ՓՈՐՁԸ ՊԵՏՔ Է ԿԻՐԱՌՎԻ ԱՅԼ ԵՐԿՐՆԵՐՈՒՄ
Միջազգային հանրությունը բարձր է գնահատել Հայաստանի մաքսային համակարգում առաջընթացը: Մաքսային ծառայությունը փորձում է իր մաքսային ընթացակարգերը շարունակաբար համապատասխանեցնել համաշխարհային կարգերին, պարզեցնել կարգերը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ, բարձրացնել կադրային ռեսուրսների որակը: Այսօր ՀՀ ԿԱ Պետական եկամուտների կոմիտեում ասուլիսին այս մասին հայտարարեց երկօրյա աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող ՀՄԿ-ի գլխավոր քարտուղար Կունիո Միկուրիան: ըստ նրա` Հայաստանում կիրառվող մաքսային բարեփոխումների փորձը այնքան հաջողված է, որ արդեն մտածում են այն այլ երկրներում կիառելու մասին:
ՀՄԿ-ն Հայաստանի պետեկամուտների կոմիտեին աջակցելու է մի կողմից օրենսդրությունը բարելավելու, մյուս կողմից ունակությունները հզորացնելու, որպեսզի կարողանա կանխել կեղծված եւ իրավահեն ապրանքների հոսքը դեպի հանրապետություն:
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի խոսքով` Հայաստանն ունի ռազմավարական ծրագրեր, որոնք առաջիկայում իրականացվելու են ՀՄԿ-ի անմիջական օժանդակությամբ: Դրանք վերաբերում են մաքսային գործընթացի պարզեցմանը, օրենսդրական դաշտի միջազգային ստանդարտներին համապատասխանեցմանը, մաքսակետերի տեխնիկական հագեցվածությանը, շենքային պայմանների բարելավմանը եւ այլն:
Ի դեպ, մաքսային բարեփոխումների շնորհիվ Հայաստանը բարձր է գնահատվել ոչ միայն Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության, այլեւ ՀԲ-ի Միջազգային ֆինանսական կորպորոացիայի կողմից` 2009 թ-ին հրապարակված «Doing Business» զեկույցում առաջ անցնելով միանգամից 34 կետով:
Մնում է մաքսային բարեփոխումների արդյունքներն ակնառու դառնան ՀՀ անխտիր բոլոր քաղաքացիներին: