ՀԱՐԿԱՅԻՆ ՄԱՐՄՆԻ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉ ԿՆՇԱՆԱԿՎԻ 106 ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՈՒՄ
Այսօր տեղի ունեցած ԱԺ նիստի ընթացքում ֆինանսների փոխնախարար Սուրեն Կարայանն առաջարկել է երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել «Ակցիզային հարկի մասին», «Հարկերի մասին», «Ավելացված արժեքի հարկի մասին», «Շահութահարկի մասին» օրենքներում  և «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում» փոփոխություններ  և լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը: Բազմիցս քննարկված և բազմիցս փոփոխված կառավարության այս նախաձեռնությունը կրկին լրամշակվել է: Առաջին ընթերցումից հետո ստացվել է 25 առաջարկ, որի հիմնական մասն արտացոլվել է նախագծի վերջնական տարբերակում: Հիմնական զեկուցողը տեղեկացրել է, որ փաթեթն ընդունելու դեպքում հարկային մարմնի ներկայացուցիչ կնշանակվի 106 կազմակերպություններում: Նա նաև նշեց, որ նախագծերի ընդունումը կնպաստի փոքր և միջին բիզնեսի հարկային բեռի թեթևացմանը, հարկային հաշվետվությունների ներկայացման պարզեցմանը: Հարակից ելույթում Աժ գլխադասային` տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը նկատել է, որ փաթեթը նախնական տարբերակի համամետությամբ լուրջ փոփոխությունների է ենթարկվել, մասնավորապես  նախատեսվել է, որ հարկային մարմնից նշանակված  ներկայացուցիչը հսկելու է  ոչ թե արտադրության ողջ գործընթացը, այլ միայն ուսումնասիրելու է առաքվող արտադրանքի կամ ապրանքի, մատուցվող ծառայությունների փաստացի ծավալներն ու գները:  Հանձնաժողովի նախագահը ողջունելի է համարել նաև այն հիմքերի ամրագրումը, որոնց պարագայում կնշանակվի հարկային ներկայացուցիչ:  Հարկային մարմնի ներկայացուցիչ կնշանակվի, եթե հարկ վճարողի  նախորդ տարվա հասույթը գերազանցել է 4 մլրդ. դրամը, «ներմուծման ազատ շրջանառության համար» մաքսային ռեժիմով  ներմուծված ապրանքների մաքսային արժեքը գերազանցել է 500 մլն. դրամը`եռամսյա ժամկետում, եթե  ԱԱՀ վճարողների մոտ արձանագրվել է 100 մլն. դրամի շեղում:
Եզրափակիչ ելույթում ֆինանսների փոխնախարարը արձագանքել է պատգամավորների կողմից բարձրացված հարցին` այս միջոցառումների արդյունքում բյուջեն լրացուցիչ եկամուտներով ապահովելու հնարավորության մասին: Փոխնախարարը հավաստիացրել է, որ 2010 թ.-ի բյուջեի նախագծում արտացոլված կլինեն այդ եկամուտները: